Hurja paljastus: Kolmen Stanley Cupin NHL-supertähti oltiin vaihtaa kahteen kehäraakkiin
Chicago Blackhawksin entisen GM:n Mike Smithin The Athletic -lehdelle antamat suorat lausunnot ovat aiheuttaneet paljon puhetta rapakon takana.
Smith paljasti, että Dustin Byfuglienin varaaminen aiheutti paljon kärhämää Blackhawksin seurajohdon keskuudessa. Smith myös kertoi, että hän oli saada potkut Duncan Keithin varaamisesta.
Blackhawksin presidentti Bob Pulford oli niin paljon Keithin varaamista vastaan, että hän oli valmis kauppaamaan kanadalaisen nykypäivänä naurettavalta kuulostavaan hintaan.
– Smith kutsui tätä huhuksi, joten tämä tieto kannattaa vielä hieman varauksella. Smithin mukaan Pulford oli äärimmäisen lähellä kaupata Keithin Philadelphia Flyersiin. Vaihtokaupan vastikkeena Blackhawks olisi saanut kolme pelaajaa, joista kaksi ainakin olivat 34-vuotiaat Jeremy Roenick ja Tony Amonte. Heidät olisi tuotu takaisin Blackhawksiin viettämään uransa ehtoovuosia, The Athletic -lehti kertoo.
Kun Roenickin ja Amonten urat lähtivät vaihtoneuvotteluiden jälkeen rajuun laskuun, niin Keithistä kehittyi muutama vuosi sen jälkeen yksi NHL:n parhaista puolustajista. Keith on voittanut Blackhawksin mukana kolmesti Stanley Cupin sekä hän on nakannut kahdesti NHL:n parhaalle puolustajalle jaettavan Norris-palkinnon.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen lipunkantajat julki – todellinen yllätysnimi Leijonista sai kunnian!
- Markus Ruusu vaihtaa Liiga-seuraa!
- Yllätysuutinen: HIFK ja Ässät rysäyttivät pelaajakaupan!
- Liiga-provot: Nämä Liiga-seurat jäävät rannalle pudotuspeleistä
- Lähde: Niklas Rubin vaihtaa maisemaa – tässä on ensi kauden seura
- Liigan entinen maalipyssy lopettaa uransa!
- Karu päätös: Edmonton-konkarille lähtöpassit NHL:ssä!
- Antti Raanta: uusi päivitys
- AL: Ässät teki kaappauksen Ilveksen leiristä!
- NHL:ssä täysi sirkus päällä: maalivahdit tappelivat 60 000 katsojan edessä
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!