Sami Salo palasi podcastissa NHL-uransa alkuun – sai heti melkoisen tärskyn: ”Ihan hyvä lähtö uralle”
Nykyään TPS:n Liiga-joukkueen valmennustiimissä työskentelevä Sami Salo muistelee Suplan Stanley Cup Classics -podcastissa upeaa NHL-pelaajauraansa.
Salo lähti rapakon taakse syksyllä 1998 melko vähäisin odotuksin, sillä Ottawa Senators oli napannut suomalaispuolustajan kesän 1996 NHL-draftissa vasta viimeisten joukossa yhdeksännellä kierroksella numerolla 239.
Paikka NHL-miehistöön kuitenkin yllättäen aukesi.
– Kaikki vain sattui loksahtamaan paikoilleen heti ensimmäisestä päivästä lähtien testeissä, jäällä ja harjoitusotteluissa, Salo muistelee ja jatkaa:
– Samaan aikaan tarvittiin myös vähän tuuria, joukkueessa oli muutamia loukkaantumisia ja sopimuskiistoja, niin sattui olemaan muutama paikka vapaana.
NHL-unelma toteutui lopulta Senatorsin vieraspelissä Colorado Avalanchea vastaan. Ottelu oli monestakin syystä unohtumaton.
Urallaan sittemmin lukuisista loukkaantumisista kärsinyt Salo sai avaustärskynsä hyvinkin pikaisesti.
– Ensimmäisessä vaihdossa taisi aueta silmäkulma. Ensimmäistä kertaa kun ilman visiiriä pelasi tosipelejä, niin se oli ihan hyvä lähtö uralle, Salo naureskelee.
Kovasta lyöntilaukauksestaan muistettavan turkulaisjärkäleen (191 cm, 98 kg) NHL-urasta tuli lopulta upea ja yhteensä peräti 980 ottelun mittainen.
Salo pelasi Senatorsin lisäksi Vancouver Canucksin ja Tampa Bay Lightningin paidassa 878 NHL:n runkosarjaottelua, joissa summasi 339 (99+240) tehopistettä. 102 pudotuspelin saldo oli 12+19=31.
Voit kuunnella Stanley Cup -classics -podcastin tuoreimman jakson täältä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Mestikseltä kannanotto – selkeä mielipide Liigan sarjajärjestelmän uudistukseen: ”Paras vaihtoehto”
- TPS: yli 400 Liiga-ottelun mestarihyökkääjälle uusi sopimus
- SaiPalta pelaajakiinnitys: ”Positiivisen ärsyttävä vastapeluri”
- Miro Heiskanen ja Mikko Rantanen huimassa vedossa – huipputehot pöytään!
- Antti Pennanen Sveitsi-tappiosta: Tämä asia jäi piippuun – ”Eniten pettynyt”
- Jesse Puljujärveltä painokas lupaus Sveitsi-tappion jälkeen: ”Ihan varmasti”
- Sveitsi kampesi voiton Leijonista! EHT-kausi käynnistyi tylyllä tappiolla
- Hitti vai huti? Tässä ovat Leijonien olympiapelipaidat
- HIFK: flopannut puolustaja löysi uuden seuran
- Montrealin toiveet Sidney Crosbysta haihtuivat savuna ilmaan – katseet nyt tässä tähtisentterissä
- HIFK: Kaksi puolustajaa jättää seuran!
- Urheilucast: Aatos Koivu jättämässä TPS:n – siirto toiseen Liiga-seuraan vireillä!
- HIFK: uusi pelaajahankinta!
- Oskari Setänen: paluu Liigaan!
- Raju veto: Liiga-seura potki valmentajat pihalle!
- IL: Kiekko-Espoo solmi huippusopimuksen!
- Yle Urheilu: Joni Ortion loppukauden seura selvillä – kiinnostuneita riitti
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- Kaksi hyökkääjää lähtee Ilveksestä
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu