Aitio: Patrik Laineesta tipahti karu arvio – ”Ei enää sydäntä pelata”
NHL:ssä ensimmäistä kertaa urallaan rajoittamattomana vapaana agenttina uutta seuraa kartoittava Patrik Laine on edelleen ilman uutta työpaikkaa, vaikka markkinat sitä varten ovat olleet avoinna jo viikon päivät.
Kiistelty jääkiekkopersoona Petteri Sihvonen luo tuoreessa artikkelissaan melko ankean kuvan Laineen nykytilanteesta NHL:ssä. Sihvonen näkee Laineen intohimon jääkiekkoa kohtaan sammuneen.
– Sen, mitä olen Lainetta NHL:ssä seurannut, siitä johtopäätökseni on, ettei hänellä enää ole siipiä ja sydäntä kunnolla pelata, Sihvonen lataa Aition artikkelissaan.
– Tasoitus, jonka hän antaa muille, liittyy korvien väliin. Kun sieltä antaa viisikin prosenttia pois, pelit ovat pelattu, Sihvonen jatkaa.
Sihvosen arvion mukaan Laineen intohimo lajia kohtaan on hiipunut hiljalleen. Entisen maalitykin ura lähti syöksykierteeseen samoihin aikoihin isä-Harrin yllättävän kuoleman kanssa.
– Edes häntä lähempää nähneet eivät jotenkin havainneet sitä Laineen mentaalipuolen hiipumista, ettei sielun ja elämän tärkein asia ollutkaan enää jääkiekkoilu, Sihvonen harmittelee.
Sihvonen ei usko Laineen jatkavan uraansa enää NHL:n ulkopuolella. Analyytikko näkee Laineen elämän ylipäätään jatkuvan ennemmin Pohjois-Amerikassa, kuin Euroopassa.
– Se yllättäisi, jos Laine tulisi vielä Eurooppaan pelaamaan. Siihen en usko. Kuka tietää hän on amerikkalaistunut niin syvästi, että jää sinne asumaankin, jahka ura on loppu. Mene, tiedä, Sihvonen päättää.
Laine on pelannut NHL:ssä kymmenen kauden aikana 537 runkosarjapeliä. Näissä vuoden 2016 kakkosvaraus on takonut tehot 224+198=422.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lähde: Jokerit virittelee viime hetken kaappausta Pohjois-Amerikasta
- Urheilucast: Eeli Tolvasen kintereillä useita NHL:n huippuseuroja – tähän neuvottelut kariutuivat
- Urheilucast: HIFK:lle jättimäinen takaisku – tähtipelaajalla käsittämätöntä epäonnea!
- Liiga-konkari Tomi Sallinen: maisema vaihtuu!
- NHL:n laajentumissuunnitelmat etenevät – tässä vaihtoehdot uuden seuran kotikaupungiksi!
- MTV: Tappara-tähdeltä suora mielipide Liigan harjoituspeleistä: ”Mulle välillä kryptoniittia”
- Yli 300 NHL-ottelun venäläishyökkääjä palaa Pohjois-Amerikkaan lähes yhdeksän vuoden tauon jälkeen
- Jarmo Kekäläisellä hurja vaikutus – nyt tuli huimaa tekstiä: ”Luotan paljon enemmän”
- Satakunnan derbyssä rumat lukemat – Ässät tarjosi Lukolle tylyn selkäsaunan
- Suomi-sarjan joukkue saa vahvistuksen Liigasta!
- Näkökulma: Tämä Liiga-seura on superkauden jättiyllättäjä
- Mestis-seuralle nimekäs vahvistus – haaviin kaksinkertainen Suomen mestari
- Liigan tähtipelaaja yhä ilman seuraa – ”Ei olisi yllätys, jos…”
- Teemu Turusen korvaaja löytyi – MM-pistelinko lähellä sopimusta
- Matthew Tkachukin Florida-siirrosta uutta tietoa – pöydällä toinenkin huipputarjous
- Onko Patrik Laineesta vielä NHL-tasolle? Näin Teemu Selänne vastaa
- Ässät vahvistuu – haaviin tuttu hyökkääjä: ”Kokenut ja luotettava sentteri”
- ESS: Nashville Predatorsilta huonoja uutisia Liiga-seuralle
- Sopimussotku venyy: Liigan ruotsalaisvahvistus sanoo suoraan, ettei paluuta ole
- Suomalaispakille hurjaa hehkutusta Ruotsissa: ”Yksi sarjan parhaista hankinnoista”