Asiantuntija lataa suorat sanat Henrik Lundqvistin tilanteesta – ”Tuon aseman säilyttääkseen hänen olisi…”
New York Rangersin pitkäaikainen ykkösmaalivahti Henrik Lundqvist joutui kuluneen kauden aikana uuteen tilanteeseen, kun manhattanilaisseuran kaksi nuorempaa veskaria – Igor Shestjorkin ja Aleksandr Georgijev – ohittivat ruotsalaislegendan arvojärjestyksessä.
38-vuotiaalla Lundqvistilla on 8,5 miljoonan dollarin kausitulot takaavaa sopimustaan vielä tuleva sesonki jäljellä, mutta ilmaan on heitetty muun muassa mahdollisuus kontrahdin viimeisen vuoden ostamisesta ulos.
Ruotsin radion asiantuntijana toimivalla entisellä pelaajasuuruudella Per Svartvadetilla on tilanteeseen selvä mielipide.
– Tämä on Henkelle vaikea tilanne. Hän on ollut jo vuosia Manhattanin kuningas. Tuon aseman säilyttääkseen hänen olisi lopetettava ja siirryttävä jollakin tavalla Rangersin organisaation palvelukseen, Svartvadet toteaa.
Aikoinaan itsekin NHL:ssä Atlanta Thrashersissa yli 200 ottelua pelannut Svartvadet tarjoaa Lundqvistin vaihtoehdoiksi luopumisen sopimuksessaan olevasta siirrot kieltävästä pykälästä ja siirtymisen varteenotettavaan Stanley Cupia tavoittelevaan joukkueseen tai palaamisen takaisin Ruotsiin.
Näihin vaihtoehtoihin Svartvadet ei kuitenkaan usko ja suosittaa seuralegendaa ripustamaan hokkarit hyllylle.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SK: Lukon NHL:ään varattu hyökkääjälupaus loikkaa HIFK:hon!
- IS: Liigan kohupelaaja siirtyy Jokerien riveihin!
- Kärpät vahvistuu! Haaviin puolustaja Ruotsista
- Vaasan Sport: pitkäaikaisen ulkomaalaisvahvistuksen sopimus purettu!
- Tässä Leijonien ketjut – tähtihyökkääjälle kävi kova kohtalo!
- Emil Pieniniemi: yllätyskäänne!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa
- Anton Levtchi on ollut viikon ajan poissa SHL-seuran toiminnasta – nyt selvisi syy
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!
- Danick Martel löysi uuden joukkueen!