NHL-pomo ylistää Pekka Rinnettä – ottaa myös kantaa mahdolliseen jatkosopimukseen!
Viidettä kauttaan Pohjois-Amerikassa pelaavasta maalivahti Juuse Saroksesta on jo pitkään suunniteltu Nashville Predatorsin seuraavaa ykkösmaalivahtia.
Predatorsin pitkäaikainen ykkösveskari Pekka Rinne on viime aikojen otteluissa tippunut jo pienempään rooliin.
Kuluvalla sesongilla kaksikko on pelannut NHL:n runkosarjassa yhtä paljon (36 ottelua) ja 24-vuotiaan Saroksen tilastot ovat aavistuksen 37-vuotiasta Rinteen vastaavia paremmat. Nuoremman kantrikaupungin vahdin torjuntaprosentti on 90,7, kun vanhempi valtiomies on ottanut kiekot kiinni 89,5 -prosenttisesti.
Predsin GM David Poilella vaikuttaisi silti olevan edelleen suuri luotto Rinteeseen.
– Pekka on minulle edelleen koko organisaation kasvot ja on tehnyt meidän hyväksemme niin paljon sekä kaukalossa että sen ulkopuolella. Hän on aivan kivijalka meille. Viime kaudella jatkoimme hänen sopimustaan parilla vuodella ja uskon diilin pituuden olleen molempien osapuolien mielestä sopiva. Jatkokin on mahdollinen mikäli hän pelaa edelleen korkealla tasolla ja haluaa sitä itse, Poile toteaa The Athleticin haastattelussa ja jatkaa:
– Toiveemme ja suunnitelmamme on ollut, että Saros voisi lopulta napata ykkösvahdin roolin itselleen. Homma vaikuttaisi hiljalleen kulkevan piirustusten mukaan. He ovat pelanneet tällä kaudella yhtä monta peliä.
Poilen mukaan alkukaudesta kritiikkiä saanut maalivahtipeli on nyt joukkueen selkeä vahvuus riippumatta siitä kumpi kaksikosta on tolppien välissä.
Predators kaipaa huippuotteita suomalaistandemiltaan myös jatkossa, sillä se käy parhaillaan tiukkaa taistelua NHL:n läntisen konferenssin viimeisistä pudotuspelipaikoista.
Preds on tällä hetkellä viimeisellä villi kortti-paikalla, mutta niskaan hengittävät tasapisteissä (72) Winnipeg Jets ja Arizona Coyotes. Lisäksi kolmikon takana vaanii 71 pinnallaan Minnesota Wild.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Synkkä tieto julki – Vegasille karu takaisku NHL-finaaleissa
- MTV:n paljastus: Leevi Teissalalla oli Liiga-diili valmiina – kariutui karulla tavalla!
- Kohuhyökkääjä palaamassa NHL:ään – Lähde: Tässä tuleva seura
- Liigan parhaat palkittiin – KooKoo juhli, Tappara kahmi tähdistöpaikkoja
- Stanley Cup -mestari iski siirtomarkkinoilla – nappasi suomalaispuolustajan
- Liigassa loistanut maajoukkuetähti: uusi seura
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Antero Mertarannalta yllättävä aluevaltaus – hyppää kehään Tallinnassa
- Doug Shedden: uusi päävalmentajapesti – suomalaislegenda mukaan valmennustiimiin
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- Urheilucast: Eemeli Suomi palaa Liigaan? Nyt tipahti melkoinen siirtohuhu
- Nyt se on julki – tässä Leijonien lohko MM-kisoihin 2027!
- Kärppien uusi pelaajahankinta lipsahti julki – somevideo ei jätä mitään arvailujen varaan
- Urheilucast: Lukas Haudum tienaa valtavaa palkkaa TPS:ssä, luvut julki – ”Ennenkuulumatonta”
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Carl Klingberg: uusi Liiga-seura!
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- IS: Jesse Puljujärven MM-mitalin varastanutta henkilöä odottaa karu yllätys
- KalPan mestarijoukkueen sankari: uusi seura selvillä!
- Entisen Liiga-vahdin KHL-sopimus purettu – tavoittelee NHL-paluuta