Liigajoukkue hankki kolme uutta pelaajaa – mukana Pelicansin kiistelty pommikone: ”Halusimme lisää kokoa ja voimaa…”
Ilves tiedotti nettisivuillaan, että uusina pelaajina joukkueeseen siirtyvät hyökkääjät Taavi Vartiainen ja Joni Ikonen sekä puolustaja Santeri Airola. Vartiaisen ja Airolan sopimukset ovat 2+1-vuotiset ja Ikosen kaksivuotinen.
Päävalmentaja Jouko Myrrän remmiin liittyvät apuvalmentajina aloittavat Marko Ojanen ja Pasi Saarinen.
– Halusimme joukkueeseemme lisää kokoa ja voimaa maalineduskamppailuihin sekä hyökkäyspeliimme. Saamme Taavi Vartiaisesta kova-asenteisen joukkuepelaajan, jonka vahvuuksiin lukeutuvat myös alivoimapelaaminen ja laukausten blokkaaminen, Ilveksen urheilujohtaja Timo Koskela kommentoi Pelicansin kiekkokoulun kasvattia.
KalPasta tuleva Ikonen oli Ilveksen mielestä vapaana olleista lupaavista suomalaisista keskushyökkääjistä kiinnostavin. Ilveksessä ollaan tyytyväisiä pelaajan valintaan saapua Tampereelle. Ikosella on potentiaalia olla kärkipelaaja Liigassa ja lisäksi hänellä on saumat edetä uralla yhä kovempiin sarjoihin.
– Hän oli valmis läpilyöntiin jo kuluneella kaudella, mutta ikävä loukkaantuminen keskeytti kauden ennen aikojaan. Tiedämme, että saamme pelaajan, joka pystyy pelaamaan kaikissa eri pelitilanteissa ja tekemään ympärillään olevista pelaajista parempia. Tulemme olemaan erittäin kärsivällisiä hänen kanssaan sekä antamaan aikaa sopeutua uuteen ympäristöön ja pelitapaan pitkän pelitauon jälkeen.
Alle 18-vuotiaiden MM-hopeamitalisti Ikonen ei pelannut menneellä kaudella yhtäkään ottelua. Airola puolestaan edusti suurimmaksi osaksi Mestis-joukkue Ketterää, lisäksi vyölle kertyi muutama ottelu SaiPassa.
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Kultaleijona sai kovaa kritiikkiä Ruotsissa – vastasi hurjalla tavalla
- IS: Raimo Helmisen Ilves-paluusta jymytieto – ”Sanotko Ilvekselle ei?”
- Lukolta karuja loukkaantumisuutisia – kaksi pelaajaa pitkään sivussa
- Yle: Ismo Lehkoselta murskaava arvio KooKoosta: ”85 prosentin varmuudella”
- IL: Jesse Puljujärveltä iso NHL-paljastus – sopimuksessa merkittävä pykälä
- Sveitsistä hurja tieto – suomalaiselle tähtikaksikolle historialliset sopimustarjoukset!
- Anton Levtchille karu takaisku Ruotsissa – edessä pitkä poissaolo
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Liiga-viikon topit ja flopit: Pääkaupunkiseudun ykköstaituri löytyy Espoosta
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IL: HIFK havittelee tätä valmentajaa riveihinsä
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Jokerit purki hyökkääjän sopimuksen – heti perään siirto naapuriseuraan!
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- IL: Jesse Puljujärvi ulos Leijonista – paljasti syyn