Jesse Puljujärven kausi ei vakuuttanut NHL:n mestarivalmentajaa – antoi karun arvion Liigan tasosta
Kuva: Juha Tamminen
Oulun Kärpistä vauhtia uralleen tällä kaudella hakeneen Jesse Puljujärven kunnianpalautuskausi Liigassa sujui tehojen valossa hienosti. Laitahyökkääjä voitti Liigan kärkiseura Kärppien sisäisen pistepörssin nakuttamalla 56 peliin tehot 24+29=53.
Kanadalaisen mediajätti Sportsnetin toimittaja Mark Spector ei silti näe 21-vuotiaan Puljujärven kauden nostaneen miehen arvoa NHL-seurojen keskuudessa. Miehen NHL-oikeudet ovat yhä Edmonton Oilersilla.
– Kun otetaan Liigan taso huomioon, pelit siellä eivät edistä Puljujärven markkina-arvoa, Spector tylyttää.
– Puljujärven päätyminen Oilersiin ei ole GM Ken Hollandin syy, mutta hänen ongelmansa se kylläkin on. Kun NHL palaa tauolta, Oilersin on taas käytävä Puljujärvi-dilemman kimppuun, toimittaja lisää.
Oilersin neuvonantajana nykyään toimiva Ken Hitchcock näki tv:n välityksellä osan Puljujärven Liiga-peleistä. Pitkäaikainen NHL-päävalmentaja ei kuitenkaan antanut liiaksi arvoa suojattinsa esityksille Suomessa.
– Häntä on vaikea arvioida, koska jäällä oli niin paljon tilaa ja hän on (taidollisesti) niin paljon edellä useita muita pelaajia siellä, Hitchcock arvioi.
– Jotkut kaverit tulevat NHL:ään mukanaan kaikki maailman taitotaso, mutta he eivät pysty sopeutumaan liigaan ennen kuin heihin luotetaan. He seilaavat kakkos- ja nelosketjujen sekä katsomon väliä. Näin Puljujärven jo 20-vuotiaana kolmosketjun pelaajana. Pystyin luottamaan häneen. Tuleeko hänestä pelaaja, jonka voi laittaa ylivoimalle tai kahden kärkiketjun rooliin? En osaa sanoa, Hitchcock pyörittelee.
Puljujärven ensi kauden osoite ei ole toistaiseksi selvillä. On kuitenkin lähes varmaa, että mies jatkaa uraansa joko Kärpissä tai NHL:ssä.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ässät: tärkeä jatkosopimus
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- HIFK-kapteeni Ilari Melart: surkea uutinen!
- Sebastian Aholle surkea uutinen – tähtihyökkääjä loukkaantui: ”Ei näytä hyvältä”
- Missä ura jatkuu? TPS-puolustajan sopimus purettu
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- Leijonat-joukkueeseen muutos: kultaleijona sivuun loukkaantumisen vuoksi
- Tässä Sveitsin joukkue Suomen EHT-turnaukseen
- Tähtihyökkääjä myöhästyi harjoituksista – NHL-seura rankaisi katsomokomennuksella
- Niclas Westerholm löysi uuden seuran!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!