NHL:n kesän parhaat ja huonoimmat UFA-kiinnitykset – mukana myös suomalaisväriä
Vuoden vaihtuessa ja NHL:n runkosarjan lähestyessä puoltaväliä on aika ottaa tarkasteluun viime kesän vapaiden markkinoiden onnistuneimmat sekä epäonnistuneimmat pelaajakaappaukset.
Seuraavassa kolme parasta sekä kolme eniten vihkoon mennyttä vapaa agentti -kiinnitystä viime kesältä.
Huonoimmat hankinnat:
Sergei Bobrovski, Florida Panthers Panthers luuli viimein tilkitsevänsä vuotaneen maalivahtiosastonsa kiinnittämällä kaksinkertaisen Vezina-voittajan 7-vuotisella, 10 miljoonan taalan kausitienestit tuovalla jättisopimuksella. Alku on kuitenkin ollut kaikkea muuta kuin lupaava. 31-vuotiaan venäläisen torjuntaprosentti (89,9) sekä päästettyjen maalien keskiarvo (3,2) ovat olleet alkukaudella katastrofaalisella tasolla. Joe Pavelski, Dallas Stars Stars hankki kokeneen San Jose Sharks -legendan hyökkäyksensä täsmäavuksi 3-vuotisella, seitsemän miljoonan taalan vuositulot takaavalla sopimuksella. 38 pelissä vain 16 pinnaa tehtaillut 35-vuotias on toistaiseksi jäänyt kauas palkkansa edellyttämästä tasosta. Odotukset olivat ainakin korkealla konkarihyökkääjän iskettyä vielä viime kaudella 38 maalia ja 64 tehopistettä. Mats Zuccarello, Minnesota Wild Viiden vuoden sopimus kuuden miljoonan taalan vuosipalkalla oli norjalaiselle todellinen lottovoitto. Pienikokoinen 32-vuotias laitahyökkääjä on iskenyt 35 pelissä tehot 10+13=23. Zuccarello ei ole varsinaisesti pettänyt, mutta 5-vuotinen jättidiili ikääntyvälle hyökkääjälle on ehdottomasti liikaa.Onnistuneet hankinnat:
Joonas Donskoi, Colorado Avalanche Neljän vuoden sopimuksen 3,9 miljoonan dollarin vuosipalkalla uskottiin yleisesti olevan ylihintainen, mutta raahelainen on osoittanut alkukaudella olevansa jokaisen tienaamansa dollarin arvoinen. Joukkueensa sisäisen pistepörssin kolmantena (39 peliä, 13+15=28) paistatteleva 27-vuotias on paikannut loistavasti joukkueen loukkaantuneita supertähtiä myös ykkösketjun laidalla. Monikäyttöinen ja luotettava hyökkääjä on jo tässä vaiheessa pestiään voittanut kaikki epäilijät puolelleen. Robin Lehner, Chicago Blackhawks New York Islandersissa pelaamansa loistokauden jälkeen Blackhawksiin vuoden ja viiden miljoonan dollarin sopimuksella saapunut ruotsalainen on onnistunut alkukaudella huomattavasti Chicagon pistkäaikaista tähtivahtia Corey Crawfordia paremmin. Jatkosopimus tai rahakas pesti toisaalla odottaa viimeistään kesällä. Artemi Panarin, New York Rangers Jos on toisen Columbuksen jättäneen supertähden Sergei Bobrovskin siirto Floridaan ollut pettymys, samaa ei voi sanoa Panarinista, joka on ottanut keskinkertaisen Rangersin välittömästi reppuselkäänsä. 37 pelissä syntyneet 48 tehopistettä kertovat kaiken oleellisen venäläistähden arvosta uudelle seuralleen. 21 maalia takonut Panarin on NHL:n maalipörssissä sijalla 7.LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Liigan finaalipari selvisi – tässä otteluohjelma!
- NHL-tähti astui lehdistön eteen – teki karmean paljastuksen: ”Levyt ja ruuvit pitivät mukana”
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- Ei hyvältä näytä – Pikkuleijonille melkoinen nöyryytys
- HIFK pamautti tiskiin kovan kaappauksen – haaviin nuori huippupuolustaja
- Eetu Koivistoinen palaa Liigaan – kahden vuoden sopimus!
- Tähtipelaajat takaisin kokoonpanoon – Liigan finaalipaikat katkolla
- Kultaleijona Harri Pesonen palaa Liigaan – ”Edelleen huippukunnossa”
- Kings-legenda Anze Kopitarin taru päätökseen – lopetus oli harvinaisen tyly
- Ruotsalaispelaaja lähtee TPS:stä
- UC: Jokerit rysäytti jättihankinnan – nyt tuli karu tieto
- IL: Raimo Helmisen SaiPa jysäytti hurjan kaappauksen – ”Kovemmat meriitit kuin Maxime Fortierilla”
- Jokerit räväytti: 15 pelaajakiinnitystä julki!
- Jukka Jalonen palaa Liigaan!
- Nyt jysähti – Raimo Helmiselle yllätyspesti!
- Jan-Mikael Järvinen: joukkue vaihtuu!
- Lähde: Pistetykki repi sopimuksensa – Liiga-seurat heti apajilla!
- Eero Teräväinen: iso Liiga-huhu!
- Keski-Euroopan ”suomalaisseurasta” ei oteta pelaajia Leijonien MM-leiriryhmään
- SaiPalle iso menetys: Raimo Helmisen luottomies lähtee!