Toronto Maple Leafsin on uskottu jo pidemmän aikaa tarkkailevan mahdollisuuksia vahvistaa puolustustaan NHL:n tulevaa pudotuspelikevättä silmällä pitäen.

Minnesota Wildin sisäpiiritoimittaja Michael Russo uskoo seuran iskeneen silmänsä ainakin Wildin ruotsalaispuolustaja Jonas Brodiniin, joka saattaa hyvinkin olla vaihtamassa osoitetta vielä tällä kaudella.

– He miettivät taatusti: onko Jason Zucker vapaana? Entä onko Brodin saatavilla? Brodin saattaa hyvinkin herättää kiinnostusta lisäksi ainakin Carolinan, Coloradon, Toronton sekä Vegasin suunnalla, Russo kirjoittaa.

Sportsnetin arvostettu toimittaja Elliotte Friedman puolestaan nostaa esille floppijoukkue San Jose Sharksin puolustaja Brenden Dillonin nimen. Viimeistä sopimuskauttaan Sharksissa pelaava Dillon on iskenyt 50 pelissä tehot 1+10. Miehen plusmiinus-lukema on seuran otteisiin nähden mukiinmenevä -4. 3,25 miljoonaa dollaria sopimuksensa viimeisestä kaudesta tienaava Dillon saattaisi hyvinkin olla Leafsin kaipaama, jämäkki omanpään luuta nimenomaan pudotuspelejä ajatellen.

Suomalaisittain Leafsin ympärillä pyörivistä huhuista tekee entistä mielenkiintoisemman se, että seuran suomalaishyökkääjä Kasperi Kapasen on uskottu olevan yksi mahdollinen lähtijä siinä tapauksessa, että GM Kyle Dubas päättää satsata siirtotakarajalla lisää paukkuja puolustukseensa.