Jarmo Kekäläinen menettämässä viime kauden maalitykkinsä? ”Kaikki valtit pelaajan käsissä”

© Kuva: Getty Images

Suomalaiset NHL-fanit muistavat yhä kirkkaasti Columbus Blue Jacketsin GM Jarmo Kekäläisen vuosi sitten pelaaman uhkapelin.

Suomalaispomo päätti olla kauppaamatta viimeistä sopimusvuotta pelanneita tähtiään ja löi sen sijaan lisää löylyä kiukaalle hankkimalla kolme uutta ”vuokrapelaajaa” kevään kannujahtiin. Sittemmin kaikki jättivät seuran ilmaiseksi, joskin Kekäläinen keräsi kehuja rohkeasta yrityksestään antaa joukkueelle kunnon saumat menestykseen.

Tuleva kesä näyttää jälleen kerran haastavalta sopimusrintamalla. Yksi murheenkryyneistä on viime kaudella 27 maalia runkosarjassa tykittänyt laitahyökkääjä Josh Anderson, jonka nykyinen sopimus umpeutuu kesällä.

25-vuotias kanukki on päätymässä rajoittamattomaksi vapaaksi agentiksi, joskin miehellä on oikeus välimieskäsittelyyn sekä vain vuosi matkaa rajoittamattomaksi vapaaksi agentiksi. Osapuolten välejä hiertävät myös syksyllä 2016 aina kauden alkuun asti venyneet jatkosopimusneuvottelut.

Blue Jacketsin sisäpiiritoimittaja Aaron Portzline pitääkin osapuolten välistä tilannetta erittäin hankalana. Oman osansa soppaan tuo Andersonin surkea alkukausi. Mies on iskenyt pelaamissaan 26 ottelussa viime kauteen nähden surkeat tehot 1+3.

Portzline uskookin Kekäläisen harkitsevan tosissaan Andersonista luopumista kenties jo kuluvan kauden siirtotakarajalla.

– Viime kerralla seura puhui avoimesti siitä, kuinka vasara on sopimusneuvotteluissa heidän kädessään ja kuinka Andersonin kohtalo riippuu heidän päätöksistään. Nyt vasara on kuitenkin vastapuolella, ja Andersonin agentti Darren Ferris on odottanut kolme vuotta päästäkseen käyttämään sitä, Portzline lataa.

Ovatko seuran ja pelaajan välit tulehtuneet liiaksi, vai saadaanko osapuolten välille sorvattua uutta sopimusta? Lähtökohdat neuvotteluille ainakin voisivat olla nykyistä paremmat.