”Mielenkiintoisen” visiitin Puolaan tehnyt Risto Dufva aloitti heti veistelyn: ”HIFK-faneille voin kertoa sellaisen uutisen…”
Kokenut konkarivalmentaja Risto Dufva aloittaa Vaasan Sportin päävalmentajana tositoimissa maanantaina, kun jumboseura kohtaa Liigan illan ainoassa kamppailussa vieraissa HIFK:n.
Alkukauden Puolassa GKS Katowicea luotsannut Dufva avasi pikaisesti päättynyttä visiittiään lyhyesti ja ytimekkäästi.
– Mielenkiintoinen. Kiva tulla kokemusta rikkaampana takaisin Suomeen, 56-vuotias valmentaja toteaa HIFK:n nettisivulla.
Katowicessa Dufvalle tuli tutuksi myös HIFK-kasvatti Juuso Salmi.
Vankkana oman pään luutana tunnettua puolustajaa ei nähdä kovinkaan usein otsikoissa, eikä asiaan tullut muutosta myöskään astetta eksoottisemmassa kiekkomaassa.
– Samoilla vahvuuksilla meni siellä kuin täälläkin. HIFK-faneille voin kertoa sellaisen uutisen, että ei tullut pistenikkaria “Käpsästä” vieläkään, Dufva veisteli.
Salmi on summannut tällä kaudella Katowicessa pelaamissaan 22 ottelussa tehot 0+4.
Dufvan tuorein projekti alkaa hektisesti, sillä hän tapasi Sportin joukkueen ensimmäistä kertaa vasta sunnuntaina.
Tehtävä ei ole sieltä helpoimmasta päästä. Sport on kerännyt 22 ottelusta vaivaiset 15 pistettä. Matkaa viimeistä pudotuspelipaikkaa hallussaan pitävään Pelicansiin on jo 13 pistettä.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tämä on Chris Tanevin tilanne nyt
- Jevgeni Malkinilta hävytön temppu – NHL reagoi
- HIFK: uusi pelaajahankinta!
- Oskari Setänen: paluu Liigaan!
- Kiekko-Espoon hyökkääjän sikailu kävi kalliiksi – pelikieltoa rapsahti
- HIFK: Kaksi puolustajaa jättää seuran!
- Kauhunhetkiä NHL:ssä: Toronto-puolustaja kiidätettiin paareilla sairaalaan
- Se on siinä: Suomalainen ykköskierroksen varaus avasi maalitilinsä NHL:ssä
- JYP hankki Mestiksen tehomiehen
- Kaapo Kakko: iso uutinen
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- HIFK: Kaksi puolustajaa jättää seuran!
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”