Eihän tällaisessa tasoerossa ole mitään tolkkua! Suomalaisjoukkue päästänyt maaleja yli kymmenen per peli, maalivahdille voi kertyä jopa tuhat torjuntaa
Kuva: Ilari Isotalo
Raahelainen Teräs-Kiekko on ollut ”lievissä” vaikeuksissa jääkiekon naisten Mestiksen syksyn pohjoisessa karsintalohkossa. TeKi on pelannut viiden joukkueen sarjassa kymmenen ottelua häviten ne kaikki.
Joukkueella on kasassa yksi ainoa pinna. Tämä nyt ei ehkä vielä kuulosta sinänsä miltään tylytykseltä, mutta se sen sijaan alkaa jo kuulostamaan, että joukkueen maaliero kymmenen pelin jälkeen on 7-121 (-114). Teräs-Kiekko on siis päästänyt 12,1 maalia per ottelu.
Tasoero on järjetön, siinä ei ole oikein mitään järkeä – kyseessä ovat kuitenkin Suomen toiseksi korkeimman sarjatason karsinnat.
Joukkueen parhaat pistenaiset ovat iskeneet tehot 2+1=3. Tähän on yltänyt kaksi pelaajaa. Joukkueesta pisteitä on tehnyt kaikkiaan kuusi naista.
Joukkueen maalivahti Heidi Pietilä on joutunut torjumaan yhdeksässä pelissä ”vasta” 786 kertaa. Kun hän on antautunut 97 kertaa, on torjuntaprosentti joukkueen surkeaan tasoon nähden yllättävänkin hyvä 89,01.
Koska Teräs-Kiekolla on karsintasarjaa jäljellä vielä kahden ottelun verran, voi Pietilällä mennä rikki jopa tuhannen torjutun kudin raja.
TeKin tie vie karsintasarjan jälkeen auttamatta Suomi-sarjaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- TSN: Marc-Andre Fleurystä tipahti hurja NHL-siirtohuhu!
- Jesperi Kotkaniemi oltiin lähellä kaupata NHL:ssä – ”Tarjous oli pöydällä”
- Spengler Cup 2025
- SaiPa julkisti isoja sopimusuutisia – teki kovan kiinnityksen!
- NHL:n floppiseura reagoi: valmentajapotkut
- Mikael Granlund: hirmuvire!
- IL: Kasimir Kaskisuo siirtyy Suomeen – tässä uusi osoite!
- Carolina Hurricanes: kaksi kärkimiestä pitkään sivussa
- Pelicansista lähteneen ulkomaalaisvahvistuksen uusi osoite selvillä
- Yli tuhannen NHL-ottelun konkari palasi eläkkeeltä tositoimiin – joutuu heti pitkälle sairauslomalle
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- Toimittaja: Kiekko-Espoo teki valintansa – tässä ensi kauden päävalmentaja!