Tapparan kanssa vasta keväällä sopimuksen tehnyt hyökkääjä lopullisesti muualle – mättänyt syksyllä jo viisi maalia: ”Tulee auttamaan joukkuettamme esimerkillään”
Mestis-joukkue KOOVEE tiedotti kotisivuillaan, että se tehnyt loppukauden mittaisen sopimuksen Anton Ollikaisen kanssa. Erikoista tilanteessa on se, että hyökkääjä teki vasta huhtikuun lopulla Tapparan kanssa vuoden mittaisen pahvin.
– Erittäin hyvä, että saimme kiinnitettyä hänet loppukaudeksi. Hän on loistava kahden suunnan hyökkääjä ja tehojakin tulee ihan mukavasti, KOOVEE:n päävalmentaja Miikka Kuusela myhäili seuran kotisivuilla.
26-vuotias laituri on rullannut viime ajat Liigan ja Mestiksen väliä. Esimerkiksi viime kaudella ensiksi mainitussa pelejä kertyi vyölle 11 kappaletta tehoin 1+0=1, sarjaporrasta alempana pelejä kertyi 33 kappaletta todella komein pistein 13+13=26.
– Anton on todella kilpailuhenkinen ja voitontahtoinen pelaaja ja hän tulee auttamaan joukkuettamme esimerkillään, Kuusela selvitti.
Tänä syksynä Ollikainen kerkesi pelata Tapparassa kaksi matsia pisteittä, KOOVEE:ssa ottelukohtaisella sopimuksella pelanneen hyökkääjän saldo kahdessa pelissä on toistaiseksi 2+0=2.
Kun Suomen Cupin koitokset lasketaan mukaan, paukutti Ollikainen alkukaudella KOOVEE:n paidassa neljässä pelissä peräti viisi häkkiä. Nyt pelaaja on siis ainakin näillä näkymin lopullisesti KOOVEE:n.
Mestis-kauden kaksi ensimmäistä koitostaan varsinaisella peliajalla voittanut tamperelaislauma jatkaa urakkaansa keskiviikkona. Silloin vieraaksi saapuu nollassa pisteessä keikkuva K-Vantaa.
- Suomi sai lisää seuraa – kaksi uutta maata Venäjä-boikottiin!
- Suomi ei jäänyt yksin – toinenkin MM-kisamaa boikotoi Venäjää!
- MM-kisamaa torjuu Venäjän – pelaajille ei viisumeita!
- Urheilucast: Tappara viemässä kilpailijan parhaan pistemiehen!
- Urheilucast: Tappara ja Ilves saman Liiga-tähden kimpussa – tarjouskilpailu käynnissä!
- Näiden NHL-megatähtien rinnalle Nikita Kutsherov haluaa – nimet paljastuivat!
- Nikita Kutsherov haluaa vaihtaa NHL-seuraa – paljasti syyn: ”Kyse ei koskaan ollut…”
- Jääkiekkoliitolta jyrkkä linjaus Venäjästä – kaikki keinot käyttöön!
- Leijonat-puolustaja Juuso Riikola solmi uuden sopimuksen – tässä tulevien kausien seura
- Tässä Petteri Lindbohmin uusi joukkue!
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Liiga-seura näytti ovea kahdelle pelaajalle – yli 400 ottelun konkari nyt tarjolla!
- Olli Palola: lähtöpassit Liiga-seurasta
- Urheilucast: Jori Lehterälle lyötiin isot rahat pöytään – kaksi seuraa asialla!
- Jokerit teki kovan hankinnan – 43 tehopisteen puolustaja Helsinkiin
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?