Tämä treidi kaduttaa! 4 miljoonan dollarin hankinta juuttunut katsomoon – kaupan vastike taas viilettää ykkösketjussa

Minnesota Wild ja Carolina Hurricanesin viime keväällä tekemä vaihtokauppa alkaa näyttää entistäkin epätasaisemmalta.
Wild sai kaupassa ruotsalaishyökkääjä Victor Raskin, kun taas toiseen suuntaan matkasi sveitsiläishyökkääjä Nino Niederreiter.
Miehet ovat lähteneet aivan eri reiteille uusissa joukkueissaan, sillä Rask on seurannut kaikki Wildin tämän kauden ottelut katsomon puolelta, kun taas Niederreiter viilettää Sebastian Ahon vierellä Hurricanesin ykkösketjussa.
Minnesotassa kirvelee varmasti myös se, että Rask nettoaa yliampuvaa neljän miljoonan dollarin palkkaa vielä vuoteen 2022 asti.
The Athletic -lehden toimittaja Michael Russo uskookin, että Raskin tilanne vaatii Wildilta radikaaleja ratkaisuja.
– Ainut ratkaisu tässä kohtaa olisi odottaa ensi kesään ja ostaa hänen sopimuksensa ulos. Se olisi oikeastaan jopa suhteellisen edullista, sillä se rasittaisi Wildin palkkakattoa seuraavan neljän vuoden ajan 1,33 miljoonaa dollaria per kausi, Russo huomautti.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen kausi päättyi – toimittajalta viiltävä arvio: ”Verhot vedetty kiinni”
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov