Liigajoukkue sai mahtavan vahvistuksen rapakon takaa – näin luotsi kommentoi: ”Pelaamme sellaisen kauden, että ensi vuonna ei tarvitse tulla enää”

HÄMEENLINNA. Liigajoukkue Lukko sai runsaasti ilonaihetta maanantaina. Ensinnäkin joukkue kellisti HPK:n viikon avausottelussa, ja lisäksi NHL-joukkue NY Rangers tiedotti lainanneensa puolustaja Tarmo Reunasen, 21, Raumalle.
TPS-kasvatti oli Rangersin harjoitusleirillä aivan NHL-kauden kynnykselle asti, mutta lopulta hänet tiputettiin viimeisen ryhmän mukana ulos.
Reunanen on tuttu kaveri Lukolle, kun viime kaudella hän pelasi joukkueen riveissä 58 runkosarjan ottelua komein tehopistein 6+19=25. Kuusi pudotuspeliä toivat tehot 1+4=5.
Lukko-luotsi Pekka Virta kommentoi Reunasen palaamista Raumalle maanantaina HPK-pelin jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
– Tare tulee kreivin aikaa ajatellen meitä. Tietenkin harmi hänen kannalta, ettei vielä päässyt läpi.
– Sitä tässä toivotaan, että pelaajat menevät eteenpäin. Mutta kun tilanne on tämä, niin me otamme mielihyvin vastaan.
Sävelet tulevaan ovat selvät.
– Pelaamme sellaisen kauden, että ensi vuonna ei tarvitse tulla enää. Kyllä me oveluutta ja nopeutta tarvitsemme.
Virran mukaan sekä Reunanen että Winnipeg Jetsin mukana oleva Ville Heinola ovat tämän tyyppisiä pelaajia.
– Hyökkäyksiin lähtöön ja kiekon hallintaan saamme aika paljon lisää.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov