Nolla pinnaa! Tapparan CHL-urakka alkoi nololla rimanalituksella – ”Ei ole hyvä suoritus Tapparan tasoiselta joukkueelta”
Kuva: Juha Tamminen
Tapparan alku jääkiekon CHL:ssä oli viikonloppuna järkyttävä. Torstaina itävaltalainen Klagenfurt oli parempi luvuin 3-2 ja myöhään lauantaina kirvesrinnat tylsyivät sveitsiläisen Bielin käsittelyssä numeroin 0-1.
Tamperelaiset jäivät siis tyystin pisteittä ulkomaan reissullaan. Joukkue on jatkopaikkaa perässä yhtäkkiä jo kuusi pinnaa.
Liigan hallitseva pronssimitalisti pysähtyi CHL:n alkulohkourakan toisessa ottelussa Jonas Hilleriin, kun maalivahti oli ylivoimaisesti kirkkain tähti lauantai-illan mittelössä. Sveitsiläinen piti nollan peräti 40 torjunnalla, ja kopeista esimerkiksi 18 tuli päätöserässä.
– Nolla pistettä ja kaksi tehtyä maalia kahdessa ottelussa Keski-Euroopasta ei ole hyvä suoritus Tapparan tasoiselta joukkueelta, mutta mitään CHL-alkulohkossa ei ole vielä menetetty, Tapparan sivuilla kirjoitettiin.
Lisäksi sivuilla painotettiin sitä, että vajaan viikon päästä Hakametsässä kumpikin tämän vieraskiertueen vastustajista kaatuu varsinaisella peliajalla.
Kirvesrintojen urakka CHL:ssä jatkuu ensi viikonloppuna. Perjantaina joukkue hakee revanssia Klagenfurtista ja sunnuntaina Bielistä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kärpät vahvistuu! Haaviin puolustaja Ruotsista
- Vaasan Sport: pitkäaikaisen ulkomaalaisvahvistuksen sopimus purettu!
- Tässä Leijonien ketjut – tähtihyökkääjälle kävi kova kohtalo!
- Emil Pieniniemi: yllätyskäänne!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Tältä näyttää Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä – tähtihyökkääjä ei ole mukana
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa