NHL-supertähden yllä kovat odotukset – viime kausi paha pettymys – ”Alkaako ikä painaa?”

© Kuva: Getty Images
Toronto ja Columbus ratkaisevat ottelusarjansa! Ota tipsi talteen ja käytä tarjous hyväksesi!

NHL:n tämän vuosikymmenen menestysseuroihin lukeutuva Pittsburgh Penguins aloitti kokoonpanonsa tuulettamisen heikosti sujuneen viime kauden jälkeen kauppaamalla kesällä toisaalle mm. tähtihyökkääjä Phil Kesselin sekä pitkäaikaisen luottopuolustaja Olli Määtän.

Muutoksia saattaa olla luvassa jatkossakin, mikäli menestysseuran kurssi ei oikene tulevallakaan kaudella. Kesselin jälkeen seuraavana liipasimella on toinen hyökkäyksen megatähti Jevgeni Malkin, jonka on pakko parantaa kokonaisvaltaista pelaamistaan alkavalla kaudella.

9,5 miljoonan dollarin jättimäistä kausipalkkaa vielä kolmen kauden ajan kuittaava 33-vuotias venäläissentteri jäi viime kaudella 21 maaliin. Tämä on miehen pitkän NHL-uran huonoin noteeraus, ellei mukaan lasketa kautta 2010-11, jolloin venäläistähti pelasi vain 43 runkosarjaottelua.

Triblive-sivusto nostaakin alkavan kauden Malkinin kannalta miehen koko uran vedenjakajaksi.

– Mikäli Penguins haluaa palata haastajien joukkoon, Malkinin on todistettava, ettei viime kausi ollut alkusoittoa sille, että ikä alkaa painaa ja näkyä miehen suorituskyvyssä, sivusto pyörittelee.

Vaikka Malkin iski viime kaudella pelaamissaan 68 runkosarjapelissä edelleen yli piste per peli -saldon (21+51=72), otti varsinkin miehen puolustuspeli ison askeleen taaksepäin. Siitä kertoo osaltaan kamala plusmiinus-lukema -25.

Penguinsin GM Jim Rutherford osoitti Kesselin kohdalla, ettei pelkkä tehopistesarake takaa jatkoa seuran riveissä. Malkinin tapauksessa miehen sopimukseen kirjattu siirrot estävä pykälä tosin tarkoittaa sitä, ettei venäläiselle ole luvassa menolippua ihan mihin tahansa organisaatioon.

Venäläisen palaaminen takavuosien tasolle sanelee joka tapauksessa pitkälti koko seuran tulevan kauden suunnan. Onko konkarin menestysnälkä jo tyydytetty, vai onnistuuko entinen pistepörssivoittaja nousemaan vielä kerran todellisten megatähtien joukkoon?

LUE MYÖS: Winnipeg-tähdeltä kuitti Patrik Laineelle? ”Haluat pelata niiden kanssa, joiden kanssa sinulla on kemiaa”

LUE MYÖS: Jarmo Kekäläisen Columbus solmi rahakkaan jatkosopimukseen nuoren tähtensä kanssa!

Toronto ja Columbus ratkaisevat ottelusarjansa! Ota tipsi talteen ja käytä tarjous hyväksesi!