Liigajoukkue mureni päivässä – maalivahti lähti NHL:ään ja kiekkopersoonan poika Mestikseen: ”Huippupelaajan elementit”
Kuva: Ilari Isotalo
Mestiksessä pelaava TUTO tiedotti nettisivuillaan peräti viidestä uudesta pelaajasopimuksesta. Joukkue hankki riveihinsä neljä uutta hyökkääjää ja yhden pakin.
Mielenkiintoisin nimi lienee laituri Jonne Jantunen. Pelicansista tullut hyökkääjä on legendaarisen kiekkopersoona Marko Jantusen poika. Nuori ehti pelaamaan lahtelaisjoukkueessa Liigaa 24 ottelun verran tehoin 1+6=7.
– Jantusella on kaikki huippupelaajan elementit olemassa. Häneltä löytyy liikettä, pelisilmää, taitoa ja tyyliä, mutta fysiikan puolella on vielä hommia tehtävänä. Ensi kauden ehdottomana tavoitteena on lopullinen läpimurto miesten peleihin, urheilutoimenjohtaja Elmo Aittola kommentoi.
Pelicansilla oli tiistaina outo päivä, kun joukkue menetti toisenkin pelaajan. Ykkösvahti Jakub Skarek suuntasi Tsekkiin.
TUTO:n muut uudet hyökkääjät ovat RoKista tuleva Aleksi Poikola, rapakon takaa Univ. of North Dakotasta kotimaahan palaava Joel Janatuinen ja Jokereista siirtyvä Erik Embrich. Uusi pakki puolestaan on TPS:stä lainalle tuleva Nuutti Viitasalo. Hän on pelannut TUTO:ssa tosin aiemminkin.
Jantusen lisäksi yksi viisikon mielenkiintoisimmista tapauksista on Janatuinen. NCAA:ssa neljä kautta pelannut laituri pääsi juhlimaan sarjan mestaruutta kaudella 2015-16.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Expressen: Tappara-valmentaja lähtee – päävalmentajapesti SHL:ään
- U18 MM-kisat 2026: Pikkuleijonat, ottelut, tulokset, tv
- Konsta Heleniuksen hurja vire jatkuu: hattutemppu!
- Sebastian Aho: seuraennätys uusiksi NHL:ssä
- HIFK pelasi kovaa peliä kulisseissa – KalPan ykköstähti joutuu sivuun!
- Teemu Lepaus: osoite vaihtuu – nyt Liiga-seurat puhelimet kouraan!
- Pistetykki lähdössä – Otto Kivenmäestä jysähti iso huhu!
- Tappara: yli 500 NHL-ottelun mies löysi uuden seuran!
- Connor McDavid avoimena Edmontonin tilanteesta: ”Tämä on kuin tyynysotaa”
- HIFK:n entinen pistetykki ongelmissa – pidätettiin!
- Entinen HIFK-tähti valitsi Venäjän – haluaa Suomen ulos World Cupista
- Urheilucast: Risto Dufva sai uuden työpestin – muhkea palkka kouraan!
- Petmanin veljesten ensi kauden seura selvisi
- TPS julkaisi tiedotteen – faneille lupaus ensi kaudesta
- IS:ltä yllättävä paljastus: Montreal ja Patrik Laine tekivät radikaalin diilin
- Urheilucast: Aleksi Saarela loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan!
- NHL:ssä ruma tappelu – joukkuekaveri itki, kommentaattori voivotteli
- Teemu Selänne podcastissa: Harkitsi jymysiirtoa NHL:ssä – ”Keskustelimme siitä”
- Jarno Pikkarainen: tämä on Petteri Riihisen tilanne nyt
- Nimet paperissa – Tappara jysäytti ison sopimusuutisen ensi kaudeksi!