NHL-seuran tuore hyökkääjähankinta herättää jo nyt huolta: ”Näyttää hitaalta, yrittää liian hienoja juttuja”

© Kuva: Getty Images

Chicago Blackhawksin tuore ruotsalaishankinta Alexander Nylander ei ole vakuuttanut ensimmäisissä harjoituksissaan uuden joukkueensa väreissä.

Seuran sisäpiiritoimittaja Ben Pope kertoi tuoreeltaan havaintojaan Buffalo Sabresista vaihdossa suomalaispuolustaja Henri Jokiharjuun hankitusta hyökkääjästä.

– Olen huolissani siitä, mitä en näe Nylanderin pelissä. Hän näyttää hitaalta ja on puolustuspäässä askeleen muita jäljessä. Hyökkäyspäässä hän on näkymätön ilman kiekkoa ja yrittää liian hienoja juttuja ollessaan kiekossa, toimittaja luettelee.

Nylander pelasi viime kaudella Sabresin riveissä 12 ottelua tehoin 2+2. Useat Blackhakws-fanit ovatkin kummastelleet ruotsalaisen hankintaa varsinkin, kun seura luopui vaihdossa lupaavasti Jokiharjusta.


Florida Panthers – Vegas Golden Knights | Maxit Floridalle! ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️