Mikko Rantasen seurakaverille 14 miljoonan dollarin jatkosopimus!

© Kuva: Getty Images

Colorado Avalanche jatkaa ensi kauden joukkueensa kasaamista, vaikkakin seuran tärkeimmän yhä rajoitetun vapaan agentin Mikko Rantasen sopimus on yhä vaiheessa.

Avalanche solmi keskiviikkona 4-vuotisen ja 14 miljoonan dollarin arvoisen jatkosopimuksen jenkkihyökkääjä J.T. Compherin kanssa. Sopimuksen keskiansioksi tulee 3,5 miljoonaa dollaria kaudessa. Compherin ja Avalanchen sopimuksesta uutisoi ensimmäisenä sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedman.

24-vuotias 2. kierroksen varaus pelasi päättyneellä kaudella vasta toisen kokonaisen kautensa NHL:n puolella. Mies nakutti 66 runkosarjapeliin tehot 16+16=32. 12 pudotuspeliottelussa Compher iski neljä maalia ja antoi kaksi syöttöpistettä.

Avalanche on päässyt sopimuksen myös farmihyökkääjä Brandon Saigeonin kanssa. 21-vuotias Saigeon on seuran 5. kierroksen varaus, jolla on takanaan 5-vuotinen ura yliopistosarjoissa.