Yli 1000 NHL-ottelun järkäle sai nöyryyttävät potkut, katse jo tulevaisuudessa: ”Yksi huono vuosi ei tule määrittelemään minua”
Kokeneen NHL-puolustaja Dion Phaneufin ura Los Angeles Kingsissä päättyi kalifornialaisjoukkueen ratkaisuun ostaa 34-vuotiaan kanadalaisen seitsemän miljoonaa dollaria vuodessa taannut sopimus ulos. (lue uutinen täältä)
Yli 1000 NHL-ottelua pelannut Phanuef ei kuitenkaan ole lopettamassa uraansa, vaan aikoo etsiä itselleen rajoittamattomana vapaana agenttina uuden seuran.
– Yksi huono vuosi ei tule määrittelemään minua. Tiedän että uraani on vielä runsaasti jäljellä, Phaneuf vakuuttaa Sportsnetille.
Calgary Flamesin vuoden 2003 varaustilaisuudessa ensimmäisellä kierroksella huutama järkälepakki (193 cm, 102 kg) kertoo rakastavansa jääkiekkoa edelleen ja tavoittelevansa paikkaa joukkueesta, jossa olisi mahdollisuus voittaa Stanley Cup.
– Tämä ei ole stressaavaa, olen innoissani uudesta mahdollisuudesta. Pari joukkuetta on jo lähestynyt, mikä on mukavaa, Phaneuf kertoo ja jatkaa:
– Olen vähän isompi puolustaja, mutta uskon silti että sillekin on kysyntää. Katsokaa vaikka tämän vuoden mestarijoukkuetta (St. Louis Blues), heillä oli paljon isoja kavereita kokoonpanossa.
- MM-kisamaa torjuu Venäjän – pelaajille ei viisumeita!
- Urheilucast: Tappara viemässä kilpailijan parhaan pistemiehen!
- Urheilucast: Tappara ja Ilves saman Liiga-tähden kimpussa – tarjouskilpailu käynnissä!
- Näiden NHL-megatähtien rinnalle Nikita Kutsherov haluaa – nimet paljastuivat!
- Nikita Kutsherov haluaa vaihtaa NHL-seuraa – paljasti syyn: ”Kyse ei koskaan ollut…”
- Jääkiekkoliitolta jyrkkä linjaus Venäjästä – kaikki keinot käyttöön!
- Leijonat-puolustaja Juuso Riikola solmi uuden sopimuksen – tässä tulevien kausien seura
- Tässä Petteri Lindbohmin uusi joukkue!
- Jättipäätös – Turku uhkaa vetäytyä MM-kisaisännyydestä!
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Liiga-seura näytti ovea kahdelle pelaajalle – yli 400 ottelun konkari nyt tarjolla!
- Olli Palola: lähtöpassit Liiga-seurasta
- Urheilucast: Jori Lehterälle lyötiin isot rahat pöytään – kaksi seuraa asialla!
- Jokerit teki kovan hankinnan – 43 tehopisteen puolustaja Helsinkiin
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Expressen: Liiga-seura luopumassa tähtihankinnastaan?
- Jättisponsorille riitti – ulos MM-kisoista!