NHL:n finaaleissa huutava vääryys? Tuukka Rask maansa myynyt karun tappion jälkeen – ”Melkoinen painajainen, shokki…”
Boston Bruinsin maalivahti Tuukka Rask oli luonnollisesti pettyneen oloinen Suomen aikaa torstaiaamuna, kun St. Louis Blues oli pyyhkäissyt Stanley Cupin finaalisarjan seitsemännen pelin voittoon ja mestaruuteen.
Kauden viimeinen ottelu päättyi 4-1. Pelin käsikirjoituksen käänsi avauserä, joka meni Bluesille 2-0 – vaikka laukaukset kirjattiin Bruinsille 12-4.
– Ensimmäinen erä oli melkoinen painajainen, suomalaisvahti sanoi NHL.comin suomenkieliselle sivustolle.
Päätöserässä Blues tuplasi johtonsa. Bruinsin 1-4-kavennus oli kosmetiikkaa.
– Kyllä me yritimme siinä kahden maalin tappioasemassa, mutta mikään ei vain onnistunut. Ei sittenkään, vaikka luotimme itseemme. Onhan se pienimuotoinen shokki, kun dominoi erää ja on silti 0-2-tappiolla, Rask kertasi alkua.
Suomalaiselle merkattiin ottelussa vain 16 torjuntaa. Blues-vahti Jordan Binnington joutui ottamaan 32 koppia. Joku voisi puhua lopputuloksen suhteen huutavasta vääryydestä.
– Tuntui siltä, että heidän pelisuunnitelmansa oli se, ettei lauota paljon. Heitetään kiekkoa päätyyn ja koetetaan sitä kautta saada karvausta aikaiseksi. Odotetaan vain, että vastustaja tekee virheen.
Kauden seitsemän viimeistä peliä olivat suomalaisen mukaan poikkeuksellisia.
– Todella epätavallinen finaalisarja. Pari isomaalista ottelua. Joka ottelussa ensimmäinen tai pari ensimmäistä maalia olivat tosi tärkeitä, ja tänään vastustaja teki ne. Sen jälkeen meillä oli melkoinen vuori kavuttavana.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Shokkipaljastus Milanon olympia-areenasta!
- Ben Blood: iso paljastus!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Kaapo Kakko: Tämä osa-alue Leijonien saatava kuntoon Kanadaa ja Yhdysvaltoja vastaan
- NY Rangers hankki uuden puolustajan NHL:ssä
- Veli-Matti Savinaisen kasetti keitti pahasti yli – hurjat jäähyminuutit
- Nyt näytti pahalta: Antti Raanta loukkaantui
- KooKoo löi tiskiin tärkeän jatkosopimuksen – ”Erittäin iso palanen”
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!
- HS: Jokerit vahvistuu Liigan mestaripuolustajalla!