New York Rangers -pomo heti ongelmissa Kaapo Kakon nimen kanssa: ”Jack Hughes olisi ollut helpompi”

NHL:n varaustilaisuudessa kakkosena varaamaan päässeellä New York Rangersillä oli helppo työ poimia riveihinsä jäljelle jäänyt lupaus kaksikosta Jack Hughes-Kaapo Kakko.
Kun Rangers-pomo Jeff Gortonille muistutettiin asian helppoudesta, tämä muistutti hetken lavalla olleen todellisuudessa odotettua haastavamman johtuen suomalaislupauksen vaikeasti amerikkalaiseen suuhun istuvasta nimestä.
– Oikein sanottu aina siihen asti, kunnes minun piti sanoa se nimi. Se on vaikeampi kuin Jack Hughes, Rangersin GM Jeff Gorton vitsaili suomalaisen nimestä.
Seurapomo ei lataa 18-vuotiaan supertalentin niskaan liiallisia odotuksia, vaan nuorukaisen tilanteeseen palataan syyskuussa harjoitusleirien alkaessa.
– En halua sanoa, että odotamme häneltä 30 maalia, 80 pistettä tai vastaavaa. En haluaisi koskaan laittaa sellaisia odotuksia nuoren miehen harteille. Odotamme, että hän tulee valmiina ja auttaa meitä nopeasti. Hän on kuka on. Katsotaan, mitä se tarkoittaa syyskuussa, Gorton kommentoi medialle Kakon valinnan ratkettua.
– Hän tuo meille maalintekotaitoa, kokoa, taitoa, pelinäkemystä ja luisteluvoimaa, luetteli seuran Euroopan kykyjenetsinnästä vastaava Nikolai Bobrov.
– Meille New Yorkissa tämä on käänteentekevä asia, siitä ei ole kysymystäkään. Loistava lahjakkuus, hyvä poika, jalat maassa -tyyppi, rauhallinen. Tuskin maltan odottaa että fanit Madison Square Gardenilla pääsevät näkemään tämän pojan kasvavan heidän silmiensä edessä. Siitä tulee upeaa, seuran puheenjohtaja John Davidson kommentoi NHL:n verkkosivuilla.
LUE MYÖS: NY Rangers raivaamassa tilaa Kaapo Kakolle – Lähde: Nämä kaksi hyökkääjää myytävänä!
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-pomolta karu paljastus Rasmus Ristolaisesta
- Ura paketissa – yli 600 ottelun NHL-hyökkääjä ripustaa luistimet naulaan!
- Rohkea valinta: Kohuhyökkääjä nimettiin NHL-seuran kapteeniksi
- Vapaiden markkinoiden kärkinimi löysi uuden NHL-seuran – yllättävä sopimus!
- Kärpät kiinnitti yli 300 Liiga-ottelun sentterin: ”Loukkaantumisista johtuen tarvitsimme vahvistusta”
- Suomalaislupaukselle ikävä takaisku – NHL-leiri jää väliin
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!