Kokeneen Stanley Cup -voittajan NHL-ura päättymässä? Syynä toistuvat aivotärähdykset!

Columbus Blue Jacketsin helmikuun siirtotakarajalla New York Rangersistä hankkiman konkaripuolustaja Adam McQuaidin ura on vaakalaudalla.
193-senttinen puolustuspään luuta kärsii edelleen aivotärähdysoireista, jotka ovat seurausta Montreal Canadiensin Andrew Shaw´n kyynärpäätaklauksesta loppukaudella.
Yli 500 NHL-ottelua urallaan pelannut 32-vuotias on jo aiemmin urallaan kärsinyt useista aivotärähdyksistä.
– Hänellä on yhä oireita. Emme voi kuin odottaa. Hän haluaisi jatkaa pelaamista, mutta terveys on luonnollisesti tässä vaiheessa etusijalla. Haluan vain nähdä hänet terveenä. Tämän jälkeen voimme katsoa, onko uran jatkaminen mahdollista ja jos on, niin milloin, miehen agentti Rick Curran kommentoi Columbus Dispatchille.
Suurimman osan urastaan Boston Bruinsia edustanut McQuaid on iskenyt 512 pelaamassaan runkosarjaottelussa tehot 16+57=73. Miehen plusmiinus-tilasto näyttää komeaa lukua +63. Mies oli Bruinsin mukana voittamassa seuran viimeisintä Stanley Cupia kesällä 2011.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-pomolta karu paljastus Rasmus Ristolaisesta
- Ura paketissa – yli 600 ottelun NHL-hyökkääjä ripustaa luistimet naulaan!
- Rohkea valinta: Kohuhyökkääjä nimettiin NHL-seuran kapteeniksi
- Vapaiden markkinoiden kärkinimi löysi uuden NHL-seuran – yllättävä sopimus!
- Kärpät kiinnitti yli 300 Liiga-ottelun sentterin: ”Loukkaantumisista johtuen tarvitsimme vahvistusta”
- Suomalaislupaukselle ikävä takaisku – NHL-leiri jää väliin
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!