Säännöissä sudenkuoppa, Suomen mestaruus ratkesi katastrofaalisen virheen takia? Erotuomarijohtaja kommentoi Ylelle liigafinaalin kohua

Liigassa kuohuu, vaikka kausi 2018-19 on jo ohi. Se päättyi HPK:n juhliin, kun Jämsänkosken lahja maailmalle, Markus Nenonen ratkaisi Suomen mestaruuden Kärppiä vastaan joukkueiden seitsemännen ottelun ensimmäisessä jatkoerässä ylivoimalla.
Erikoistilanne oli seurausta oululaisten Aleksi Heponiemen korkeasta mailasta. Suomikiekon suurlupaus sai 2+2-minuuttia – ja lopulta syyttä. Todellisuudessa Heponiemi ei edes ollut se, joka huitaisi Kerhon Niklas Frimania mailalla naamatauluun.
Liigan erotuomarijohtaja Jyri Rönn myönsi Ylen mukaan, että oikeasti Frimanin kasvoihin osui joukkuekaveri Niclas Luceniuksen maila.
– Olen katsonut kaikki kuvakulmat useampaan kertaan ja hidastuksina. Niiden perusteella näyttää siltä, että se on Luceniuksen maila, joka osuu Frimaniin, Rönn kertoi.
– Kolme mailaa on ristissä, ja myös Heponiemen maila on pään korkeudella. Kyllä niistä kuvista sen käsityksen saa, että Luceniuksen maila osuu Frimania päähän.
Suomessa säännöissä on erikoinen sudenkuoppa. Tilannetta ei voitu tarkastaa jälkikäteen, koska täällä sääntöjen mukaan videoita voi tarkastella vain maalitilanteissa.
Väärä vihellys koitui kohtalokkaaksi, kun HPK rokotti seuranneesta ylivoimasta. Toki Kerho olisi voinut voittaa, vaikka tuomio olisi jäänyt viheltämättä.
Tilanteen näet täältä kohdasta 3.35 alkaen. Kuten videolta näkee, huitoo Heponiemi itsekin kädellä viitaten siihen, että naamaan osui joku muu kuin hänen mailansa.
LIIGAN PUDOTUSPELEISTÄ KAIKKI TÄÄLLÄ.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Liiga-vahti saanut kaksi sopimustarjousta
- Pittsburgh teki päätöksensä: Jevgeni Malkinista tipahti jättimäinen paljastus
- Uusiin maisemiin – Liigasta tuttu suomalaisvahti vaihtaa seuraa
- USA julkisti ensimmäiset pelaajansa olympialaisiin!
- Kanadan ensimmäiset olympiavalinnat julki – hurja lista NHL-supertähtiä
- HIFK palkkasi uuden toimitusjohtajan
- Huipputulos! KalPa takoi komeat voitot
- Jukka Jalonen valitsi ensimmäiset pelaajat olympialaisiin – mukana Liigasta tuttu nimi
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue