Tampereen Ilves julkaisi kaksi pelaajasopimusta – ”Joukkue täynnä urallaan eteenpäin meneviä pelaajia”
Kuva: Juha Tamminen
Liigassa tällä kaudella puolivälieriin saakka edennyt Ilves on julkaissut kaksi pelaajasopimusta.
Tamperelaisseura tiedottaa verkkosivuillaan, että se on päässyt sopimuksiin puolustaja Niko Peltolan sekä hyökkääjä Erik Ahopellon kanssa. Molempien sopimukset ovat 1+1-vuotisia.
– Halusin jäädä Ilvekseen, ja oli todella hienoa, että seurakin halusi pitää minut täällä. Joukkue on täynnä urallaan eteenpäin meneviä pelaajia, ja pelaamme sellaista jääkiekkoa, jota on kiva pelata. Virheitä ei tarvitse pelätä, ja ratkaisuja saa ja pitää yrittää, Peltola kommentoi Ilveksen verkkosivuilla.
Myös tällä kaudella Ilveksen liigaryhmään Mestiksen Kooveesta noussut Ahopelto oli luonnollisesti innoissaan tuoreesta sopimuksesta.
– Todella hyvät fiilikset on sopimuksesta – seuran tarjottua jatkoa ei päätöstä tarvinnut kauan miettiä. Kulunut kausi oli henkilökohtaisesti hyvä, ja kehitystä tuli edellisiin kausiin verrattuna paljon. Ilvekseen oli helppoa liittyä kesken kaudenkin, sillä joukkue on täynnä hyviä tyyppejä, Ahopelto sanoi.
Ilveksen joukkueen rakennus on hyvällä mallilla jo tässä vaiheessa vuotta, sillä joukkueella on koossa peräti 25 pelaajasopimusta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pelicansista lähteneen ulkomaalaisvahvistuksen uusi osoite selvillä
- Yli tuhannen NHL-ottelun konkari palasi eläkkeeltä tositoimiin – joutuu heti pitkälle sairauslomalle
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Roope Taponen löysi uuden osoitteen Liigasta!
- JYPin NHL-varaus: lainapesti Pohjois-Amerikkaan
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- SaiPa: iso sopimusuutinen!
- Maisema vaihtuu – Pelicans-hyökkääjälle näytettiin ovea
- Edmonton Oilersille paha takaisku!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Toimittaja: Kiekko-Espoo teki valintansa – tässä ensi kauden päävalmentaja!