Osataan sitä muuallakin! NHL:n suurlupaukselta myrskyvaroitus Miro Heiskasen suuntaan – Sebastian Aho jäi täysin varjoon

Dallas Starsin Miro Heiskasta, 19, juhlittiin torstaiaamuna pitkään joukkueensa suurimpana sankarina, kun hän iski kaksi maalia 3-2-voittoon päättyneessä Nashville Predators -pelissä.
Suomalaisen sankaritarinan arvo ei laskenut missään nimessä, vaikka 2+0-tehot vaihtuivat myöhemmin lukemiin 1+1.
Samankaltainen on Carolina Hurricanesin Andrei Svetshnikovin, 19. Heiskasen ikätoveri, mutta vuonna 2000 syntynyt venäläinen (Heiskanen 1999) oli Carolinan suurimpia valopilkkuja edustamansa joukkueen ensimmäisessä pudotuspeliottelussa Washington Capitalsia vastaan.
Svetshnikov iski kummatkin maalit 2-4-tappioon päättyneessä pelissä. Toisin kuin Heiskasen maalit, tai sittemmin tehot, eivät nuo osumat riittäneet joukkueelle voittoon. Muuten pelaajien tarinoissa, uran ensimmäisissä pudotuspeliotteluissa, on paljon samankaltaisia vivahteita.
Venäläisestä tuli 19 vuoden ja 16 päivän iässä nuorin vähintään kaksi maalia yhdessä pudotuspeliottelussa tehtaillut pelaaja sitten vuoden 1997 ja liettualaisen Dainius Zubruksen.
Carolinan suomalaiskaksikko Sebastian Aho – Teuvo Teräväinen jäi superlupauksen varjoon pahasti. Joukkuetta tehoillaan läpi runkosarjan kantanut duo ei iskenyt pistettäkään, ja lisäksi Ahon tehotilasto painui asteen miinukselle ja Teräväisen jopa kaksi pinnaa pakkaselle.
LUE NHL:N TUOREIMMISTA MYÖS:
NHL-tähti tylytti Mikko Rantasta ja muita pistetykkejä todella poikkeuksellisella tavalla – nousi samalla suomalaislegendan rinnalle
NHL-seura kiinnitti hyökkääjänsä pitkään jatkosopimukseen – iski tällä kaudella piste-ennätyksensä
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- MTV Urheilu: Suomalaiset uhkaavat vetäytyä CHL:stä – Liiga-pomo vaatii isoja muutoksia
- NHL saa jäädä – Kanadan MM-hopeavahti solmi KHL-sopimuksen
- Kasperi Kapasen kohtalo selvillä – tässä Oilersin maalivahti Stanley Cupin kohtalonpeliin
- Nimet paperissa – suomalaishyökkääjälle jatkosopimus NHL:ään!
- Siirto julki – Axel Rindellin seura vaihtuu: ”Puolustajatyyppi, jota tarvitsemme”
- Leijonien olympiakisojen otteluohjelma julki
- Lukko kiinnitti kanadalaisen maalitykin – ”Vaarallinen hyökkäyspäässä”
- Toimittaja: Liiga-seuran maalivahtikaksikko lähtökuopissa – uudet seurat etsinnässä
- Toimittaja: HIFK:n tähtipelaaja vaihtaa seuraa – Janne Pesoselta iso paljastus
- Tapparan tähtipelaaja valittiin olympiajoukkueeseen!
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus