Maajoukkuemies jatkaa Jokereissa, joukkue kiinnitti myös lupaavan maalivahdin – Jari Kurri kehui vuolaasti

KHL:ssä pahasti pettynyt ja heti pudotuspelien alussa sarjasta laulukuoroon lähtenyt Jokerit tiedotti tiistaina kotisivuillaan, että hyökkääjä Mika Niemen sopimuksessa ollut optio kaudelle 2019-20 on käytetty.
Lisäksi maalivahtiosastolle on kiinnitetty lupaava Waltteri Ignatjew, jonka sopimus kattaa tulevan kauden.
Maajoukkueen viime vuosien vakiokasvo Niemi pelasi päättyneellä kaudella 54 runkosarjan ottelua tehoin 5+9=14. Neljässä pudotuspelikamppailussa tehoja ei kertynyt.
– Niemi on luotettava kahden suunnan sentteri, joka tuo joukkueeseen tärkeää erikoisosaamista ja on vahva niin kamppailuissa kuin aloituksissa. Hän on pystynyt pelaamaan vastuullisessa roolissa kansainvälisissä kaukaloissa ja on tärkeä palanen joukkuettamme myös tulevalla kaudella, Jokerien GM Jari Kurri sanoi.
– Jokerit oli mielessäni ykkösenä koko ajan, kun mietin tulevan kauden joukkuetta. Kun tuli mahdollisuus jatkaa, halusin sen ehdottomasti käyttää. Täällä saan pelata hyvien pelaajien kanssa hyvässä organisaatiossa kovaa sarjaa kovia pelaajia vastaan, Niemi puolestaan kertoi.
Ignatjew sen sijaan pelasi tällä kaudella suurimmaksi osaksi Mestiksen K-Vantaassa. Pikkumustat tarttuivat 90,2 prosentin varmuudella. Veskari voitti runkosarjan nollapelitilaston (4).
– Ignatjew on lupaava nuori maalivahti, jolla on alla vahva ensimmäinen kausi miesten sarjoissa. Hän täydentää tulevan kauden maalivahtikolmikkomme ja omaa paljon potentiaalia kehittyä isojakin askeleita, Kurri kuvaili.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SK: Antti Raannan tilanteesta päivitys
- Yllätysveto: Liiga-floppi kutsuttiin NHL-leirille!
- Yli 400 NHL-ottelun mailataituri löysi uuden seuran!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- NHL:n parhaana palkittu puolustaja: ura ohi
- Kultaleijona ja ex-seura oikeudessa – likaiset yksityiskohdat julki
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- HIFK:lle jälleen uusi takaisku – superlupaus sairauslomalle
- Olli Jokisen HIFK sai jymyuutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?