Lähde: Hurja nimilista – peräti neljä Leijonista tuttua nimeä tavoittelee samaa päävalmentajapestiä!
Kuva: Juha Tamminen
Sveitsin NLA-seura HC Luganon päävalmentajapestistä vaikuttaisi Swisshockeynews.ch -sivuston mukaan olevan tulossa kovien leijonanimien välinen mittelö.
Aiemmin sveitsiläisseuran kerrottiin olleen jo valitsemassa KalPan päävalmentajaa ja -omistajaa Sami Kapasta (arkistokuvassa) uudeksi luotsikseen, mutta tuoreimpien tietojen mukaan kisassa on mukana kolme muutakin suomalaista.
Swisshockeynewsin mukaan muita mahdollisia vaihtoehtoja tehtävään ovat Erkka Westerlund, Hannu Virta, sekä Petteri Nummelin.
Westerlund ja Virta ovat tehneet vuosien varrella runsaasti yhteistyötä. Virta on toiminut Westerlundin apuvalmentajana tämän toimiessa pääpiiskurina Leijonissa, Jokereissa, sekä viimeksi kaudella 2017-18 KHL-seura Salavat Julajev Ufassa.
Virralla on myös aiempaa kokemusta Luganon päävalmentajan tehtävistä kaudelta 2008-09.
Peräti 15 kertaa Suomea MM-kisoissa edustanut Nummelin päätti pelaajauransa vasta viime kaudella. Hänellä on kokemusta sveitsiläiskiekosta peräti peräti 13 kaudelta, joista kymmenellä hän pelasi Luganon joukkueessa.
46-vuotiaan Nummelinin valmennuskokemus on toistaiseksi melko vähäinen. Hän on toiminut pelaajauransa lopetettuaan tällä kaudella TPS:n B-nuorten apuvalmentajana.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Juuso Välimäki: lähtöpassit!
- Anton Lundell: NHL rankaisi!
- Vaihtokauppa! Lähes 200 NHL-ottelun hyökkääjä vaihtaa maisemaa
- Nuorten Leijonien ketjuihin muutoksia – tähtihyökkääjä mukana!
- Patrik Laineen nimi liitettiin huimaan siirtoskenaarioon
- Ruotsalaisseura pelaajakaupoilla – Liigasta tuttu kaksikko haaviin!
- Näkökulma: Tätä vaaditaan, että Kärpät yltää keväällä pudotuspeleihin
- Yle: Ismo Lehkonen toivoo enemmän vastuuta tälle Nuorten Leijonien pelaajalle: ”Hukkuu totaalisesti”
- Jarmo Kekäläisen Buffalo Sabres hirmuvireessä – meneekö pian ennätys rikki?
- NHL:ssä leivottiin 54 miljoonan dollarin jättisopimus!
- Jori Lehterä: iso uutinen
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- Joulutodistukset jaettu! Tässä on Liigan syyskauden tähdistökenttä
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- HIFK tiedottaa: kaksi uutta vahvistusta!
- IL: Kasimir Kaskisuo siirtyy Suomeen – tässä uusi osoite!