Viisinkertainen mitalisti heti ykkössentterin paikalle Tapparassa, myös kaukaa napattu veskari vihdoin mukana
Kuva: Juha Tamminen
Tiistai on jääkiekkofaneille täynnä herkkua. Kun ulkona paistaa aurinko pilvettömältä taivaalta muutamien asteiden pakkassäässä, ja Liigan ohjelmassa on kaksi kärkiottelua, joissa pelataan jo isoista asioista mietittäessä pudotuspelejä, ei kiekkofanaatikoilla ole syytä valittamiseen.
Liigaviikko pääsee vauhtiin kahdella herkkupalalla tiistaina. Oulussa kohtaavat Kärpät ja Tappara, Raumalla Lukko sen sijaan isännöi Pelicansia. Illan kaikki pelaavat joukkueet ovat sarjataulukossa sijoilla 1-6.
Tappara kuroisi voitolla kaulaa kolmosena keikkuvaan TPS:ään – kummallakin 86 pinnaa -, Lukko puolestaan nousisi varsinaisen peliajan voitolla ohi Pelicansin neloseksi.
Illan otteluiden mielenkiintoisin kokoonpanouutinen koskee kirvesrintoja. Edellisen kerran tasan kuukausi sitten pelannut sentteri Jarkko Malinen palaa peleille ja heti Tapparan ykkösketjun keskelle. Tällä kaudella tehot 11+11=22 tehnyt viisinkertainen SM-mitalisti (0-3-2) ei voisi tietysti enää kovemmassa paikassa palata askiin.
Mielenkiintoinen uutisoitava on myös vierasjoukkueen maalivahtikaksikko. Tapparaan kesken kauden Pohjois-Amerikasta hankittu, mutta uransa Suomessa Mestis-joukkue LeKin paidassa aloittanut Miroslav Svoboda – Mestiksessä kuusi ottelua prosentein 90,7, pm/peli 2,83 – debytoi liigaottelussa, joskin luukkuvahtina. Maalilla aloittaa Christian Heljanko, konkari Niklas Bäckström on kokonaan sivussa.
Sivussa on myös Pelicansilta merkittävä pelaaja. EHT:lla loukkaantunut tsekki Hynek Zohorna ei pelaa Raumalla, ja hänen tilannettaan tutkitaan eri lähteiden mukaan parin viikon päästä uuden kerran.
Liigakierros alkaa tuttuun tapaan kello 18.30.
LUE LIIGAN TUOREIMMISTA MYÖS:
Eurooppaan siirtynyt ex-liigatähti kiskonut hienon määrän maaleja – hyökkääjää ylistetään: ”Teki jättipotin”
Loistouutinen! Nuorten MM-kisoissa loukkaantunut NHL-lupaus palaa liigakaukaloihin
NÄIN KATSOT KAIKKI MM-KISOJEN OTTELUT ILMAISEKSI!
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ilveksen luottopelaajalle riitti: sopimus revitty – UC: Siirtyy KooKoon riveihin
- Liigassa pelataan ensi kaudella ulkoilmaottelu – tässä joukkueet ja pelipaikka
- IL: Olli Jokisen HIFK pisti yllättäen NHL-miehen ulos!
- Micke-Max Åsten: ulos
- KooKoo-tähti teki valintansa – hyppää HIFK:n leiriin!
- NHL-pelaajat jäi kakkoseksi – Pohjois-Amerikassa tehtiin erityinen huomio Jesse Puljujärvestä
- Nyt se on selvää: Leijonien MM-puolivälierän ajankohta varmistui
- Yllättävä tilanne MM-kisoissa – pitäisikö Leijonien hävitä tahalleen Sveitsille?
- Nyt kävi pahasti – Nathan MacKinnonista karu uutinen
- Jeses Puljujärven ketju uusiksi MM-kisoissa – uusi tutkapari sytytti: ”Flow löytyi”
- Suuri suru – maajoukkuepelaaja kuollut 27-vuotiaana
- Nyt se on varmaa: ensimmäinen maa ulos MM-kisoista
- KooKoo pisti tuulemaan: neljä kärkimiestä ulos – muut Liiga-seurat heti apajilla!
- IS: Jesse Puljujärvi syrjään – tässä Mikael Granlundin ketjutoverit MM-kisoissa
- Lehti: Liiga-seurat jahtaavat maajoukkuehyökkääjää – Kärpät nappaamassa voiton?
- KalPa: viisi pelaajasopimusta julki – kaappasi pakkilupauksen Tapparasta!
- Pohjois-Amerikasta löytyi uusi ase – 193-senttinen maalipyssy siirtyy Liigaan!
- Entinen TPS-puolustaja: ura ohi – uusi työ löytyi välittömästi
- Tre Kronor romahti! Shokkitappio sysäämässä Ruotsin ulos MM-puolivälieristä
- Nyt kajahti surkea päivitys Cale Makarista