Suomalainen superlupaus pettyi NHL-seuran outoon ratkaisuun – scoutti ihmeissään: ”Hän on heidän paras puolustaja”
Chicago Blackhawksin toimet puolustaja Henri Jokiharjun suhteen ovat ihmetyttäneet viime aikoina.
19-vuotias suomalainen lähetettiin tammikuun lopussa farmin puolelle, vaikka hän oli tätä ennen pelannut tasaisesti lähes 20 minuuttia ottelua kohden NHL-seuran mukana.
Jokiharju kutsuttiin tällä viikolla NHL:n puolelle, mutta nuorukainen pääsi pelaamaan vain toisessa Blackhawksin ottelussa – ja siinäkin vain yhdeksän minuuttia ja 14 sekuntia.
The Athletic -lehden toimittaja Mark Lazeruksen tietojen mukaan Jokiharju oli todella pettynyt ja yllättynyt ensimmäisestä AHL-komennuksestaan.
Kokenut toimittaja ei oikein ymmärtänyt Blackhawksin toimintaa nuoren suomalaisen suhteen.
– Hän tuskin edes pelasi viikonloppuna ja nyt hänet lähetettiin jo takaisin AHL:ään. Se siitä sitten. Ehkä Blackhawks kauppaa puolustajan siirtorajalla, niin näemme Jokiharjun sitten. Ehkä ei. On todella vaikea lukea mitä seura yrittää hänen suhteen, Lazerus tilitti.
– Mielestäni Blackhawks vain satuttaa omaa tekemistään pitämällä Jokiharjua poissa NHL-kokoonpanosta. Ei tämä poika ole vielä täydellinen, mutta hän on silti jo valmiiksi hiottu NHL-puolustaja. Hän on myös, ilman mitään epäilystä, yksi Blackhawksin parhaasta kuudesta puolustajasta – ehkä jopa parhaasta neljästä puolustajasta, toimittaja jatkoi.
Yksi läntisen konferenssin nimettömänä pysyttelevä pelaajatarkkailija oli myös hämmennyksissä Jokiharjun kohtelusta.
– Jokiharju on varmaan heidän paras puolustaja, vaikka se nyt ei vielä kerro paljoa, scoutti sanoi The Athletic -lehdelle.
Lazeruksella on selvä kanta siihen, missä Jokiharjun tulisi nyt pelata.
– Blackhawks tarvitsee häntä. Hän on seuran tulevaisuuden puolustuksen kulmakiviä. Heittäkää hänet kehiin ja näyttäkää hänelle miltä tuntuu taistella pudotuspelipaikoista maailman kovimmassa sarjassa. Hänen itseluottamustaan ei voi tuhota niin, eikä hänen kehityksensä pysähdy siitä. Hän on kuitenkin jo todistanut olevansa NHL-puolustaja. Blackhawks tarvitsee puolustajia niin monta kuin vain voi saada.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Shokkipaljastus Milanon olympia-areenasta!
- Ben Blood: iso paljastus!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Kaapo Kakko: Tämä osa-alue Leijonien saatava kuntoon Kanadaa ja Yhdysvaltoja vastaan
- NY Rangers hankki uuden puolustajan NHL:ssä
- Veli-Matti Savinaisen kasetti keitti pahasti yli – hurjat jäähyminuutit
- Nyt näytti pahalta: Antti Raanta loukkaantui
- KooKoo löi tiskiin tärkeän jatkosopimuksen – ”Erittäin iso palanen”
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- Urheilucast: Aleksi Saarelasta kajahti iso siirtohuhu!
- IS: Entinen Liiga-kiekkoilija törttöili kunnolla – vankeustuomio!