NHL-seuran päävalmentaja sivalsi joukkueen pelaajia idiooteiksi haukkunutta kiekkojäärää: ”Ei kiinnosta”

Carolina Hurricanesin NHL-joukkue alkoi tällä kaudella juhlia jokaista voitettua kotiotteluaan jäämällä pelien jälkeen jäälle hulluttelemaan fanien kanssa erilaisin tuuletuksin.
Asia ei selvästi miellytä kaikkia vanhanliiton kiekkojääriä, joiden mielestä lajia pitäisi ilmeisesti pelata täysin vakavissaan hampaat irvessä ilman hauskanpitoa. 85-vuotias, mitä hassumpiin asuihin itsekin Hockey Night in Canada -ohjelmassa pukeutuva Don Cherry mm. haukkui joukkueen pelaajat ”joukoksi idiootteja” tempausten johdosta.
Nyt asiaan on ottanut kantaa myös joukkueen päävalmentaja Rod Brind´Amour, upean pelaajauran NHL:ssä itsekin luonut vanhan liiton kiekkomies.
– Pelaajat ottavat yhteyttä faneihin ja kiittävät heitä siitä, että ovat pysyneet tukenamme. En usko heidän aikovan muuttaa sitä. He nauttivat siitä, fanit nauttivat siitä. Pitää muistaa, että fanit maksavat palkkamme, Brind´Amour sivalsi Cherryä The News & Observer -lehden haastattelussa.
Cherry ihmetteli varsinkin sitä, että jopa joukkueen 37-vuotias kapteeni Justin Williams on lähtenyt mukaan kyseiseen ”pelleilyyn”. Itse asiassa Williams oli juurikin se pelaaja, joka aloitti koko tradition.
– Uskoakseni pelaajat rakastavat sitä. Se on heidän juttunsa. Jos Williams ajattelisi, että he eivät halua tehdä sitä, niin ei hänkään sitä tekisi. Tästä on tehty ihan liian iso juttu, Brinda´Amour totesi aiheellisesti.
Myös Hurricanesin PR-puoli on ottanut ilon irti Cherryn uusimmista kommenteista. Hurricanes mm. lanseerasi fanipaidan, jossa lukee vapaasti suomennettuna ”joukko idiootteja”. Cherryn lausahdus päätyi myös seuran Twitter-tilin esittelytekstiksi.
LUE LISÄÄ AIHEESTA:
Carolina Hurricanes laittoi vihaajille jauhot suuhun – julkisti piikikkään fanipaidan
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: NHL jää taakse – kaksinkertainen Stanley Cup -mestari löysi uuden seuran
- Colorado Avalanche vahvistuu lähes 400 NHL-ottelun tehomiehellä
- IS: Mikko Rantasta uhkaa sakkorangaistus – jätti menemättä asepalvelukseen
- Ässien liikevaihto ennätyslukemissa – tulokseen merkittävä parannus
- KalPan sairastuvalla peräti kahdeksan pelaajaa – yksi hyökkääjä sivussa useita kuukausia
- MTV: Mikkelin Jukurit yrittää myydä kahta pelaajaansa
- Ilves julkaisi tiukan puheenvuoron: puuttui kannattajien huonoon käytökseen
- Liigassa nähdään ensi kaudella poikkeuksellinen jäämainos – herättää takuulla keskustelua
- Patrik Laine kertoo Ylelle, miltä jatkuva kritiikki tuntuu: ”Kun joka päivä lukee, miten p*ska sitä on…”
- Jukurit-tähti Max Ellis: Uusi seura
- Ilvekseltä karu tiedote
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin
- IL: Tällaista jättipalkkaa Liigan kärkimies nettoaa!