No nyt! JYPin päävalmentajalle kenkää – todellinen seuraikoni palaa penkin taakse
Kuva: Ilari Isotalo
Liigassa katastrofaalisesti pudotuspelipaikkojen ulkopuolelle vajonnut JYP tiedotti kotisivuillaan maanantaina vapauttaneensa luotsi Lauri Merikiven päävalmentajan paikalta.
Tilalle astuu joukkuetta jo aikoinaan luotsannut Risto Dufva, jonka sopimus kestää kauden loppuun asti. Merikiven ja JYPin sopimus on kolmivuotinen, mutta sopimuksen rakenne mahdollisti sopimuksen purun tässä vaiheessa kohtuullisin ehdoin molemmin puolin.
– Kun synnyinkaupunkini joukkue JYP esittää kutsun, siihen vastataan myönteisesti. Selkeä tavoite on, että JYP pelaa tänäkin keväänä playoffseissa. Tehtävä on haastava, mutta mahdollinen, Dufva sanoo.
Dufva on aiemmin valmentanut JYPiä reilun neljän kauden ajan aikavälillä 2007-12. Hän johdatti JYPin sen seurahistorian ensimmäiseen Suomen mestaruuteen keväällä 2009.
Tuore paluumuuttaja on lisäksi voittanut päävalmentajana neljä kertaa Mestiksen mestaruuden. Liigassa hän on valmentanut JYPin lisäksi, Tapparaa, Lukkoa ja Jukureita.
Hurrikaanipaidoilla on kova työ, jos ja kun se haluaa nousta kiinni pudotuspelipaikkoihin. Sillä on jatkopaikkaan eroa kahdeksan pinnaa, kun runkosarjaa on pelattu noin kaksi kolmasosaa.
LUE MYÖS:
- Urheilucast väittää: JYP-tähdestä karmea tieto
- Liiga-jumbon kurimus kasvaa: kaksi kärkipelaajaa sivuun
- Jokerit: tähtihankinta jälleen ulkona kokoonpanosta!
- Suomalainen NHL-superlupaus siirtyi Pohjois-Amerikkaan ja pelasi yhden ottelun – sitten tuli treidi
- Hjallis Harkimon poika löysi uuden seuran Suomesta
- NHL-seurat vaihtokaupoilla – suomalaisvahdin lähtö paikattiin nopeasti
- HIFK kokeili uutta järjestelyä Nordiksella – Olli Jokiselta suora toive
- Leevi Meriläinen vaihtaa seuraa NHL:ssä
- Sport rysäytti hyökkääjähankinnan – NHL-varaus tarttui haaviin
- Stanley Cup -mestarivahdille rahakas jatkosopimus
- MTV Urheilu: Jori Lehterän tilanteesta uusi tieto – nyt tuli suoraa tekstiä: ”Asiat ovat tosi huonosti”
- IS: Nyt tuli tieto Jori Lehterästä – tämä on hänen suunnitelmansa
- Urheilucast: tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja!
- Näkökulma: Olisiko tästä miehestä Jokereiden pelastajaksi?
- Jokerit julkaisi tiedotteen Tomek Valtosesta
- Urheilucast: Liigan suurseura haluaa Jori Lehterän – ”Kääntää kaikki kivet”
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Urheilucast: Nämä Liiga-seurat havittelevat Jori Lehterää – ”On tehnyt jo konkreettisen tunnustelun”
- Lätkäpodi: Raimo Helminen yhdistettiin Liigan suurseuraan – ”Sen verran olen kuullut”
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”