Liiga-seura räväytti oikein kunnolla! Kaksi pelaajaa pitkiin jatkosopimuksiin yhdellä kertaa
KalPa on solminut jatkosopimukset puolustaja Mikael Seppälän ja hyökkääjä Aleksi Klemetin kanssa. Kummankin pelaajan jatkosopimus kestää aina kevääseen 2021 saakka.
24-vuotias Seppälä on pelannut Liiga-urallaan 141 ottelua KalPan paidassa. Niissä isokokoinen puolustaja on kirjauttanut 22 tehopistettä.
– Seppälä on osoittanut arvonsa joukkueelle nopeasti palattuaan loukkaantumisen jälkeen pelivahvuuteen. Hän on todellinen taistelija ja siten erinomainen esimerkkipelaaja joukkueessa. Seppälä tuo meille erikoisosaamista maalineduspelaamiseen ja hän on myös vahva alivoimapelaaja, KalPa Hockey Oy:n toimitusjohtaja Toni Saksman sanoo seuran kotisivuilla.
Klemetti edustaa seuran junioriosaamista. 19-vuotias hyökkääjä on ottanut tällä kaudella ensi askeleensa Liigassa ja tehnyt 35 ottelussa tehot 2+9.
– Aleksi on ottanut hienosti vakiopaikan Liiga-joukkueen pelaavasta kokoonpanosta ensimmäisellä Liiga-kaudellaan. Hän on todella taitava pelaaja, joka on pystynyt korkeisiin pistemääriin kaikissa juniori-ikäluokissa. Uskomme, että Aleksi tulee kehittymään tulevina vuosina lisää ja siten kasvattamaan rooliaan meillä, Saksman sanoo.
- HIFK:n pelissä tapahtui selvä muutos – kapteeni Iiro Pakarinen paljastaa syyn
- IS: Mikko Rantasen NHL-päätöksellä hurja hinta – ”Olen noustelainen nöyrä ukko”
- Ilveksen sarjasikailija iski jälleen – lensi suihkuun paikallispelissä
- Tappara teki kovan kiinnityksen – mestarikapteenille pitkä jatkosopimus
- Venäjän MM-paluu mutkistuu – venäläismedia nosti Suomen tikunnokkaan
- Kalervo Kummolalta kovaa tekstiä Venäjän MM-paluusta – yksi asia pöyristyttää
- Venäläiset riemuitsevat MM-kisapäätöksestä
- MM-kisojen isäntämaa jyrähti Venäjän paluusta: ”Vastustamme”
- Suomalaishyökkääjä taklasi maanmiestään päähän ja lensi suihkuun Ruotsissa – menetti malttinsa: ”Hän on aivan raivoissaan”
- Tapparalle karmea takaisku – Ilves-ottelun alla täysi painajainen!
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Lehtitieto: Liiga-seura menettää pistetykkinsä – uusi seura jo selvillä!
- IS: HIFK kaappaamassa kilpailijan päävalmentajan – neuvottelut jo pitkällä!