Suurlupaus huimaan temppuun Liigassa! Lähde: Samassa vuosia sitten onnistunut – ”En olisi ehkä uskonut…”
Kuva: Juha Tamminen
Liigan historiakirjat menivät viime viikonloppuna uuteen uskoon, kun Lukon veskari Lassi Lehtinen kiskaisi kiekon maaliin TPS-ottelussa. Alle 18-vuotiaiden MM-hopeamitalisti on vasta kautta aikain toinen veskari, joka on pystynyt maalaamaan maamme pääsarjassa.
Ensimmäisen osuman teki Mika Järvinen Lukkoa vastaan kymmenisen vuotta sitten joulukuussa 2008. Sportia edustavalta veskarilta oli kysytty Liigapörssin Twitter-tilin haastattelussa, että ajatteliko hän, että seuraava maalivahdin tekemä maali antaa odottaa itseään kymmenen vuotta.
– Se on varmaan monen sattuman summa, onnittelut tätä kautta. Ilman muuta hieno juttu, teki vielä hienon maalin. Mutta en olisi ehkä uskonut, että näin kauan menee.
Järvinen ei vaikuta olevan luonnollisesti katkera, vaikka hän ei enää ainoa maalin tehnyt veskari olekaan.
– Kyllä minäkin sen katsoin, Sport-torjuja myönsi.
Vaikka Lehtisen edessä oli Järvisen tavoin tyhjä rysä, ei pikkumustan lennättäminen kaikkien yli kohteeseen ole maailman yksinkertaisin homma.
– Ei se niin helppoa kuitenkaan ole, voitte kysyä vaikka Lehtiseltä, Järvinen veisteli loppuun.
Tästä @VaasanSport'in @jameshampton60'in fiiliksiä eiliseltä sekä Lassi Lehtisen tekemästä maalista. #liigapörssi #liiga #VaasanSport #valitsemut
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tähtipuolustajalta tyly ilmoitus NHL:ssä – lähtee vapaille markkinoille
- Uusi NHL-pomo tuli taloon – heti iso pelaajakauppa Coloradon kanssa!
- Karut luvut Turusta julki: TPS teki jättimäisen tappion
- NHL:ssä rysähti – neljän pelaajan jättitreidi!
- Siirtopommi Liigassa – Markus Nutivaara yllättävään osoitteeseen!
- Urheilucast: Jokerit teki hurjan naarauksen – haaviin Liigan parhaana palkittu puolustaja!
- Stanley Cup -mestari Sebastian Aho soitti Aamulypsyyn ääni käheänä – naurussa oli pitelemistä: ”Kieltämättä vähän huonosti…”
- KalPa teki hurjan taloudellisen tuloksen ja sivalsi kilpailijoita: ”Ei ole liikaa seuroja, jotka…”
- Toimittaja: Tämä mies tyrkyllä John Tortorellan seuraajaksi Vegasissa
- Liiga saa jäädä – TPS-hyökkääjän ensi kauden seura selvillä
- Matthew Tkachukin haukkunut pelaaja sai lähtöpassit Floridasta – ”Voiko olla sattumaa?”
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Urheilucast: Jokerit teki hurjan naarauksen – haaviin Liigan parhaana palkittu puolustaja!
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- Suuri suru: MM-kultahyökkääjä kuollut äkillisesti – takana yli 600 NHL-ottelua
- VB: Liiga-seura naarasi vahvistuksen Pohjois-Amerikasta – pelannut Suomessa ennenkin
- Leevi Teissala löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seuran ykköstähti tähtäsi NHL:ään – nyt päätös on lopullinen
- Jesperi Kotkaniemi sai vuolaat kehut venäläistähdeltä – ”Ei voi korostaa liikaa”
- Carolina viritteli isoa kaappausta NHL:ssä – tästä syystä tähtivahdin siirto kariutui