Mistä Mikko Rantasen ja muiden vireet kumpuavat? Teppo Numminen arvioi: Nämä ovat Suomessa maailman parasta
Mikko Rantanen, 22, keikkui tätä haastattelua kirjoittaessa 21. joulukuuta NHL:n pistepörssin kärkenä ja syöttöpörssin jaettuna kärkinimenä. Maalipörssin jaetulla kolmospaikalla oli Patrik Laine, 19. Kasperi Kapanen, 22, on painanut jo nyt kausikohtaisen piste-ennätyksensä uusiksi. Konkari Pekka Rinne loistaa maalivahtitilastoissa – taas kerran.
Tässä on vain pieni otanta suomalaispelaajien maagisista tilastoista NHL:n alkukauden osalta.
Lahdessa aiemmin syksyllä tavattu NHL-legenda Teppo Numminen on silminnähden onnellisen oloinen suomalaistähtien kuluvan vuoden panoksesta taalajäillä.
– Mahtavaa nähdä, miten tänäkin vuonna on tullut nuoria pelaajia ja he ovat saaneet tosi tärkeitä minuutteja ja rooleja omissa joukkueissaan – ovat ihan ratkaisupelaajia kumminkin nuorella iällä, NHL:ssä yhteensä yli 1 400 ottelua pelannut legenda kehuu SuomiKiekko-sivustolle.
– Ovat ihan ratkaisupelaajia.Suomen nuoret ovat näyttäneet kyntensä muuallakin kuin taalajäillä. Nuorisomaajoukkueet ovat nimittäin juhlineet lähivuosina peräti neljää maailmanmestaruutta. Sekä U20- että U18-junnut ovat vuolleet kultaa kumpikin kahdesti. – Tietysti täytyy olla lahjakas. Mutta kyllä tämä kuvaa sitä, että pelaajat tulevat jo nuoremmalla iällä valmiimmiksi jääkiekkoilijoiksi, Numminen miettii viitaten NHL:ssä nähtyihin esiinmarsseihin. – Suomessa tehdään hyvää valmennustyötä. Meillä on kypsempiä pelaajia nuoremmalla iällä – siitä suomalainen jääkiekko saa olla ylpeä. Ja pitääkin olla. Junioritoiminnassa tehdään huikeita asioita. Vaikka menestyksestä suurin kunnia meneekin pelaajille, on Nummisen mukaan taustalla tehty asioita oikein.
– Henkinen ja fyysinen valmennus ovat varmasti ihan maailman parasta.– Henkinen ja fyysinen valmennus ovat varmasti ihan maailman parasta. Kyllähän tämä menestys näyttääkin sen. Suurin osa Suomen nuorista pääsee testaamaan vireensä vuodenvaihteessa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa. Haastattelu on tehty marraskuussa ennen Pelicansin ja Tapparan välistä liigaottelua.
LUE MYÖS:
- Mikä on Pelicansin muukalaislegioonan menestyksen salaisuus? Näin vastaa Sami Kapanen
- Jokerit: uusi maalivahti selvisi!
- MTV: Jokerien maalivahti sivuun – nyt seura reagoi nopeasti
- Hankkiiko Jokerit uuden maalivahdin? Näin vastaa Tomek Valtonen
- Tomek Valtoselta karu paljastus Jokereiden tilasta: ”Fakta on se…”
- Petteri Lindbohm avasi siirtoaan TPS:ään – kysymys Olli Jokisesta veti hiljaiseksi
- Petri Matikainen JYP-tähden pelottavasta loukkaantumisesta: ”Paareilla lähti sairaalaan”
- Jokerien tuska kasvaa – JYP ryösti pisteet kotiavauksesta
- Sveitsiläisseura vahvistuu – haaviin yli 600 NHL-ottelun mies
- Jokerien ja JYPin ottelussa pelottava tilanne
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Aitio: Jokereiden ympärillä muhii nyt valtava siirto
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Urheilucast: Patrik Laine löytämässä uuden seuran NHL:stä – ”Kiinnostus molemminpuolista”
- Iso kaappaus Liigassa: Petteri Lindbohm löysi uuden seuran
- Urheilucast: Antti Pennasesta tulossa palkkakuningas – NHL-tarjous voi sotkea kaiken
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!
- Vapaille markkinoille putosi Liigasta tuttu pistetykki – sai lähtöpassit
- Benjamin Rautiainen: NHL-tilanne muuttui merkittävästi