Mistä Mikko Rantasen ja muiden vireet kumpuavat? Teppo Numminen arvioi: Nämä ovat Suomessa maailman parasta

Mikko Rantanen, 22, keikkui tätä haastattelua kirjoittaessa 21. joulukuuta NHL:n pistepörssin kärkenä ja syöttöpörssin jaettuna kärkinimenä. Maalipörssin jaetulla kolmospaikalla oli Patrik Laine, 19. Kasperi Kapanen, 22, on painanut jo nyt kausikohtaisen piste-ennätyksensä uusiksi. Konkari Pekka Rinne loistaa maalivahtitilastoissa – taas kerran.
Tässä on vain pieni otanta suomalaispelaajien maagisista tilastoista NHL:n alkukauden osalta.
Lahdessa aiemmin syksyllä tavattu NHL-legenda Teppo Numminen on silminnähden onnellisen oloinen suomalaistähtien kuluvan vuoden panoksesta taalajäillä.
– Mahtavaa nähdä, miten tänäkin vuonna on tullut nuoria pelaajia ja he ovat saaneet tosi tärkeitä minuutteja ja rooleja omissa joukkueissaan – ovat ihan ratkaisupelaajia kumminkin nuorella iällä, NHL:ssä yhteensä yli 1 400 ottelua pelannut legenda kehuu SuomiKiekko-sivustolle.
– Ovat ihan ratkaisupelaajia.
Suomen nuoret ovat näyttäneet kyntensä muuallakin kuin taalajäillä. Nuorisomaajoukkueet ovat nimittäin juhlineet lähivuosina peräti neljää maailmanmestaruutta. Sekä U20- että U18-junnut ovat vuolleet kultaa kumpikin kahdesti.
– Tietysti täytyy olla lahjakas. Mutta kyllä tämä kuvaa sitä, että pelaajat tulevat jo nuoremmalla iällä valmiimmiksi jääkiekkoilijoiksi, Numminen miettii viitaten NHL:ssä nähtyihin esiinmarsseihin.
– Suomessa tehdään hyvää valmennustyötä. Meillä on kypsempiä pelaajia nuoremmalla iällä – siitä suomalainen jääkiekko saa olla ylpeä. Ja pitääkin olla. Junioritoiminnassa tehdään huikeita asioita.
Vaikka menestyksestä suurin kunnia meneekin pelaajille, on Nummisen mukaan taustalla tehty asioita oikein.
– Henkinen ja fyysinen valmennus ovat varmasti ihan maailman parasta.
– Henkinen ja fyysinen valmennus ovat varmasti ihan maailman parasta. Kyllähän tämä menestys näyttääkin sen.
Suurin osa Suomen nuorista pääsee testaamaan vireensä vuodenvaihteessa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa.
Haastattelu on tehty marraskuussa ennen Pelicansin ja Tapparan välistä liigaottelua.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov