Mistä Mikko Rantasen ja muiden vireet kumpuavat? Teppo Numminen arvioi: Nämä ovat Suomessa maailman parasta
Mikko Rantanen, 22, keikkui tätä haastattelua kirjoittaessa 21. joulukuuta NHL:n pistepörssin kärkenä ja syöttöpörssin jaettuna kärkinimenä. Maalipörssin jaetulla kolmospaikalla oli Patrik Laine, 19. Kasperi Kapanen, 22, on painanut jo nyt kausikohtaisen piste-ennätyksensä uusiksi. Konkari Pekka Rinne loistaa maalivahtitilastoissa – taas kerran.
Tässä on vain pieni otanta suomalaispelaajien maagisista tilastoista NHL:n alkukauden osalta.
Lahdessa aiemmin syksyllä tavattu NHL-legenda Teppo Numminen on silminnähden onnellisen oloinen suomalaistähtien kuluvan vuoden panoksesta taalajäillä.
– Mahtavaa nähdä, miten tänäkin vuonna on tullut nuoria pelaajia ja he ovat saaneet tosi tärkeitä minuutteja ja rooleja omissa joukkueissaan – ovat ihan ratkaisupelaajia kumminkin nuorella iällä, NHL:ssä yhteensä yli 1 400 ottelua pelannut legenda kehuu SuomiKiekko-sivustolle.
– Ovat ihan ratkaisupelaajia.Suomen nuoret ovat näyttäneet kyntensä muuallakin kuin taalajäillä. Nuorisomaajoukkueet ovat nimittäin juhlineet lähivuosina peräti neljää maailmanmestaruutta. Sekä U20- että U18-junnut ovat vuolleet kultaa kumpikin kahdesti. – Tietysti täytyy olla lahjakas. Mutta kyllä tämä kuvaa sitä, että pelaajat tulevat jo nuoremmalla iällä valmiimmiksi jääkiekkoilijoiksi, Numminen miettii viitaten NHL:ssä nähtyihin esiinmarsseihin. – Suomessa tehdään hyvää valmennustyötä. Meillä on kypsempiä pelaajia nuoremmalla iällä – siitä suomalainen jääkiekko saa olla ylpeä. Ja pitääkin olla. Junioritoiminnassa tehdään huikeita asioita. Vaikka menestyksestä suurin kunnia meneekin pelaajille, on Nummisen mukaan taustalla tehty asioita oikein.
– Henkinen ja fyysinen valmennus ovat varmasti ihan maailman parasta.– Henkinen ja fyysinen valmennus ovat varmasti ihan maailman parasta. Kyllähän tämä menestys näyttääkin sen. Suurin osa Suomen nuorista pääsee testaamaan vireensä vuodenvaihteessa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa. Haastattelu on tehty marraskuussa ennen Pelicansin ja Tapparan välistä liigaottelua.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Vaasan Sport: pitkäaikaisen ulkomaalaisvahvistuksen sopimus purettu!
- Tässä Leijonien ketjut – tähtihyökkääjälle kävi kova kohtalo!
- Emil Pieniniemi: yllätyskäänne!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Tältä näyttää Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä – tähtihyökkääjä ei ole mukana
- NHL:stä surkeita uutisia – tähtipuolustaja pitkään sivussa
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa