Luotto ei horju! Edmonton Oilers -luotsi tukee pahasti epäonnistunutta Mikko Koskista – ”Tietää pystyvänsä parempaan”
Upeasti kautensa aloittaneen Edmonton Oilers- maalivahti Mikko Koskisen huippuvireen ylle on viime aikoina leijunut tummia pilviä.
Ottelussa Vancouver Canucksia vastaan Koskinen sai kylmää kyytiä ja joutui päästämään avauserässä kiekon selkänsä taakse neljästi torjuen ensimmäisen kaksikymmenminuuttisen aikana vain kaksi kertaa.
Toisessa erässä 30-vuotiaan suomalaiskolossin tilalle maaliin luisteli Cam Talbot, joka torjuikin kaikki 14 laukausta. Canucks vei kuitenkin mittelön lopulta 4-2.
Koskinen on nyt hävinnyt kolme peräkkäistä otteluaan, mutta joukkueen sisällä luottamus häneen ei ole kadonnut minnekään.
– Kaikkein viimeksi tästä voi syyttää meidän maalivahtejamme. He ovat pelanneet koko kauden ajan hyvin. Meidän kenttäpelaajien olisi pitänyt pelata paremmin ensimmäisessä erässä, mutta peli levisi liian usein käsiin, Oilersin tähtihyökkääjä Leon Draisaitl kommentoi torstain ottelua NHL.com/fi:n mukaan.
Myös 20.marraskuuta edmontonilaisjoukkueen komentoonsa ottanut konkariluotsi Ken Hitchcock tuki luottoveskariaan.
– Hän (Koskinen) on ensimmäinen, joka sanoo, että hänellä oli huono ilta. Hän on hyvin suorapuheinen ja sanoo asiat niin kuin ne ovat. Näitä iltoja sattuu. Meillä oli kyllä paikkoja tasoittaa peli, mutta emme saaneet kiekkoa paikoista sisään, Hitchcock totesi ja lisäsi, että Koskinen tietää pystyvänsä parempaan ja on parempi seuraavassa ottelussa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sikailu kostautui – Mikko Rantaselle mittavat sakot
- Kanadan MM-joukkueelle huonoja uutisia
- Lehti: Maalitykki Reid Gardiner vaihtaa seuraa
- Leijonista tuttu Robert Leino: uusi seura
- Leijonille huippuvahvistus – viime MM-kisojen ykköstähti liittyy joukkueeseen
- Sveitsin mestaruus ratkesi hurjalla tavalla – Leijonat-hyökkääjä maalinteossa
- NHL-fiasko! Dallas Starsin suomalaistähdet kesälomille
- Leijonat taipui avauksessa – Tshekki iski kylmän suihkun EHT-turnauksessa
- Liigan pronssipelissä murskalukemat – SaiPa kylvetti Ilveksen
- Kultaleijona Oliwer Kaski: uusi seura
- Urheilucast: Patrik Laineen ura voi päättyä – Mikko Lehtoselta kylmänviileä kommentti
- Lähde: Ruotsalainen tehopuolustaja palaa Liigaan yli kuuden vuoden tauon jälkeen!
- Reid Gardinerin päihittänyt maalitykki sai lähteä – siirto Tapparaan vireillä!
- Suuri suru: KalPan ja Columbuksen entinen hyökkääjä on kuollut
- Liigan pronssipeli saa pelaajilta täystyrmäyksen: ”Älyvapain idea – ei kiinnosta ketään”
- AL: Heikki Liedes palaa Liigaan!
- Ilves-tähti katosi yllättäen kesken pudotuspelien – AL: nyt selvisi totuus
- Mestis-seura räväytti – Kärppien monivuotinen hyökkääjä palaa Suomeen!
- TPS hankki kovan paluumuuttajan – haaviin tuore pistepörssivoittaja!
- Eetu Koivistoinen palaa Liigaan – kahden vuoden sopimus!