Luotto ei horju! Edmonton Oilers -luotsi tukee pahasti epäonnistunutta Mikko Koskista – ”Tietää pystyvänsä parempaan”
Upeasti kautensa aloittaneen Edmonton Oilers- maalivahti Mikko Koskisen huippuvireen ylle on viime aikoina leijunut tummia pilviä.
Ottelussa Vancouver Canucksia vastaan Koskinen sai kylmää kyytiä ja joutui päästämään avauserässä kiekon selkänsä taakse neljästi torjuen ensimmäisen kaksikymmenminuuttisen aikana vain kaksi kertaa.
Toisessa erässä 30-vuotiaan suomalaiskolossin tilalle maaliin luisteli Cam Talbot, joka torjuikin kaikki 14 laukausta. Canucks vei kuitenkin mittelön lopulta 4-2.
Koskinen on nyt hävinnyt kolme peräkkäistä otteluaan, mutta joukkueen sisällä luottamus häneen ei ole kadonnut minnekään.
– Kaikkein viimeksi tästä voi syyttää meidän maalivahtejamme. He ovat pelanneet koko kauden ajan hyvin. Meidän kenttäpelaajien olisi pitänyt pelata paremmin ensimmäisessä erässä, mutta peli levisi liian usein käsiin, Oilersin tähtihyökkääjä Leon Draisaitl kommentoi torstain ottelua NHL.com/fi:n mukaan.
Myös 20.marraskuuta edmontonilaisjoukkueen komentoonsa ottanut konkariluotsi Ken Hitchcock tuki luottoveskariaan.
– Hän (Koskinen) on ensimmäinen, joka sanoo, että hänellä oli huono ilta. Hän on hyvin suorapuheinen ja sanoo asiat niin kuin ne ovat. Näitä iltoja sattuu. Meillä oli kyllä paikkoja tasoittaa peli, mutta emme saaneet kiekkoa paikoista sisään, Hitchcock totesi ja lisäsi, että Koskinen tietää pystyvänsä parempaan ja on parempi seuraavassa ottelussa.
- HIFK:n pelissä tapahtui selvä muutos – kapteeni Iiro Pakarinen paljastaa syyn
- IS: Mikko Rantasen NHL-päätöksellä hurja hinta – ”Olen noustelainen nöyrä ukko”
- Ilveksen sarjasikailija iski jälleen – lensi suihkuun paikallispelissä
- Tappara teki kovan kiinnityksen – mestarikapteenille pitkä jatkosopimus
- Venäjän MM-paluu mutkistuu – venäläismedia nosti Suomen tikunnokkaan
- Kalervo Kummolalta kovaa tekstiä Venäjän MM-paluusta – yksi asia pöyristyttää
- Venäläiset riemuitsevat MM-kisapäätöksestä
- MM-kisojen isäntämaa jyrähti Venäjän paluusta: ”Vastustamme”
- Suomalaishyökkääjä taklasi maanmiestään päähän ja lensi suihkuun Ruotsissa – menetti malttinsa: ”Hän on aivan raivoissaan”
- Tapparalle karmea takaisku – Ilves-ottelun alla täysi painajainen!
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Lehtitieto: Liiga-seura menettää pistetykkinsä – uusi seura jo selvillä!
- IS: HIFK kaappaamassa kilpailijan päävalmentajan – neuvottelut jo pitkällä!