Luotto ei horju! Edmonton Oilers -luotsi tukee pahasti epäonnistunutta Mikko Koskista – ”Tietää pystyvänsä parempaan”
Upeasti kautensa aloittaneen Edmonton Oilers- maalivahti Mikko Koskisen huippuvireen ylle on viime aikoina leijunut tummia pilviä.
Ottelussa Vancouver Canucksia vastaan Koskinen sai kylmää kyytiä ja joutui päästämään avauserässä kiekon selkänsä taakse neljästi torjuen ensimmäisen kaksikymmenminuuttisen aikana vain kaksi kertaa.
Toisessa erässä 30-vuotiaan suomalaiskolossin tilalle maaliin luisteli Cam Talbot, joka torjuikin kaikki 14 laukausta. Canucks vei kuitenkin mittelön lopulta 4-2.
Koskinen on nyt hävinnyt kolme peräkkäistä otteluaan, mutta joukkueen sisällä luottamus häneen ei ole kadonnut minnekään.
– Kaikkein viimeksi tästä voi syyttää meidän maalivahtejamme. He ovat pelanneet koko kauden ajan hyvin. Meidän kenttäpelaajien olisi pitänyt pelata paremmin ensimmäisessä erässä, mutta peli levisi liian usein käsiin, Oilersin tähtihyökkääjä Leon Draisaitl kommentoi torstain ottelua NHL.com/fi:n mukaan.
Myös 20.marraskuuta edmontonilaisjoukkueen komentoonsa ottanut konkariluotsi Ken Hitchcock tuki luottoveskariaan.
– Hän (Koskinen) on ensimmäinen, joka sanoo, että hänellä oli huono ilta. Hän on hyvin suorapuheinen ja sanoo asiat niin kuin ne ovat. Näitä iltoja sattuu. Meillä oli kyllä paikkoja tasoittaa peli, mutta emme saaneet kiekkoa paikoista sisään, Hitchcock totesi ja lisäsi, että Koskinen tietää pystyvänsä parempaan ja on parempi seuraavassa ottelussa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kanada jysäytti ketjuyllätyksen: teinisensaatio Connor McDavidin vierellä!
- Rasmus Ristolaiselta suorat sanat jään kunnosta
- Näillä ketjuilla Leijonat harjoitteli Milanossa!
- Kapteenisto julki – tämä mies johtaa Leijonia olympialaisissa!
- Leijonien olympiatähti ei kelpaa kellekään NHL:ssä – karu paljastus kulisseista
- Yllätyskäänne: Max Westergård vaihtaa seuraa!
- AL: Pistetykki Dylan Fabre loikkaa kilpailijan leiriin Liigassa!
- Leijonien joukkueenjohtaja Mika Kortelainen häkeltyi 4 Nations -turnauksesta: ”Se oli järjetöntä”
- Konsta Helenius palasi farmiin ryminällä – kovat tehot!
- Mikko Lehtonen, riittääkö taso jos vastaan tulee McDavidia ja MacKinnonia?
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?