Luotto ei horju! Edmonton Oilers -luotsi tukee pahasti epäonnistunutta Mikko Koskista – ”Tietää pystyvänsä parempaan”

Upeasti kautensa aloittaneen Edmonton Oilers- maalivahti Mikko Koskisen huippuvireen ylle on viime aikoina leijunut tummia pilviä.
Ottelussa Vancouver Canucksia vastaan Koskinen sai kylmää kyytiä ja joutui päästämään avauserässä kiekon selkänsä taakse neljästi torjuen ensimmäisen kaksikymmenminuuttisen aikana vain kaksi kertaa.
Toisessa erässä 30-vuotiaan suomalaiskolossin tilalle maaliin luisteli Cam Talbot, joka torjuikin kaikki 14 laukausta. Canucks vei kuitenkin mittelön lopulta 4-2.
Koskinen on nyt hävinnyt kolme peräkkäistä otteluaan, mutta joukkueen sisällä luottamus häneen ei ole kadonnut minnekään.
– Kaikkein viimeksi tästä voi syyttää meidän maalivahtejamme. He ovat pelanneet koko kauden ajan hyvin. Meidän kenttäpelaajien olisi pitänyt pelata paremmin ensimmäisessä erässä, mutta peli levisi liian usein käsiin, Oilersin tähtihyökkääjä Leon Draisaitl kommentoi torstain ottelua NHL.com/fi:n mukaan.
Myös 20.marraskuuta edmontonilaisjoukkueen komentoonsa ottanut konkariluotsi Ken Hitchcock tuki luottoveskariaan.
– Hän (Koskinen) on ensimmäinen, joka sanoo, että hänellä oli huono ilta. Hän on hyvin suorapuheinen ja sanoo asiat niin kuin ne ovat. Näitä iltoja sattuu. Meillä oli kyllä paikkoja tasoittaa peli, mutta emme saaneet kiekkoa paikoista sisään, Hitchcock totesi ja lisäsi, että Koskinen tietää pystyvänsä parempaan ja on parempi seuraavassa ottelussa.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Raimo Helmisen SaiPa teki jälleen huiman tempun!
- Ennätystehot NHL:ssä – suomalainen jäämässä ilman sopimusta: ”Ei minkäänlaista kiinnostusta”
- Ilves kiinnitti NHL:ään varatun kanadalaishyökkääjän
- Pitsiturnaus avaa kiekkokauden – näin pelataan
- Liiga-seura teki järkälemäisen hankinnan
- NHL:n suomalaislupaus nousemassa isoon rooliin? ”Olisi ansainnut paikan jo viime kaudella”
- TPS-pomo: Veli-Matti Savinaisen saaminen Turkuun yllätti – ”Oli itse yhteydessä”
- Nuoret Leijonat murskasi Kanadan NHL-superlupauksia vilisevän tähtisikermän
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Sebastian Ahon Carolina valmistelee jättihankintaa NHL:ssä?
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa
- Tapparan MM-puolustajan sopimus purettu – loikkaa toiseen Liiga-seuraan!