Häh? Suomalaispelaaja jyräsi muutama kausi sitten mutasarjoissa – viilettää nyt tähtien kanssa Euroopassa

Taannoin Pelicansin jättäneen ja Liigaa myös Jukureissa pelanneen Keni Karalahden tarina ei ole aivan sieltä perinteisimmästä päästä. Tällä kaudella lahtelaisjoukkueen lisäksi myös Mestis-seura Heinolan Peliittoja edustanut pakki nimittäin viiletti vielä kaudella 2014-15 kolmosdivisioonajoukkue HC Vissyssä.
Karalahti liekehti tuolla kaudella reilusti yli maali per peli -tahtiin. Sen jälkeen edessä olikin siirtyminen Mestiksessä pelaavaan keuruulaisen KeuPa HT:hen. Suomessa puolustaja ehti mainittujen joukkueiden lisäksi edustamaan Suomi-sarjassa pelannutta joensuulaista Kiekkokoplaa ja Liigassa Mikkelin Jukureita, kunnes edessä oli iso askel.
Nopeasti jo ulkomaan kentille ponnistanut Karalahti nimittäin siirtyi syksyllä Slovakiaan HK Popradiin. Maan pääsarjassa kolmantena ennen sunnuntain pelejä olleen Popradin suomalaispelaaja oli saalistanut ennen päivän kierrosta yhden syöttöpinnan.
Vain muutamassa vuodessa alasarjoista ulkomaille ponnistanut Karalahti pelaa kovassa seurassa, kun alkukauden Mestis-pelit vaihtuivat Slovakiaan.
Esimerkiksi sarjan pistepörssin kärkipäähän kuuluvat mm. Jokereita aikoinaan edustanut Ladislav Nagy sekä MM-kisoissa keväällä pelannut Marcel Hascak.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Kolmen Stanley Cupin veteraani päätti uransa – nyt häntä houkutellaan takaisin NHL:ään!
- Suomalaishyökkääjän sopimus purettiin armeijan takia – sveitsiläisseura löysi paikkaajan
- NHL-hyökkääjä lopettaa pelaajauransa 28 vuoden iässä: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari iskettiin siirtolistalle – uusi joukkue selvisi
- Mikko Kousa vaihtaa seuraa Liigassa: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Leijonien MM-hyökkääjä palaa Liigaan!
- Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura selvisi!
- St. Louis Blues värväsi uuden vahvistuksen – 25 maalin mies haaviin
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!