Mitä ihmettä? NHL-seuralta käsittämätöntä kohtelua KHL-supertähdelle – ”Miksi edes hommata minut?”
New York Islanders teki kesällä yhden vuoden mittaisen ja kahden miljoonan dollarin arvoisen sopimuksen KHL-tähti Jan Kovarin kanssa.
Kovar ei saanut harjoitusleiriltä paikkaa Islandersista ja seura lähetti hänet AHL:ään juuri ennen kauden alkua. Useiden huhujen mukaan Kovar ei kuitenkaan suostunut matkaamaan AHL:ään, joten Islanders päätti purkaa hänen sopimuksensa tylysti.
28-vuotiaan tshekkihyökkääjän mukaan asia ei kuitenkaan mennyt niin.
– En saanut edes harjoitella Islandersin mukana. Kaksi viikkoa ilman harjoittelua – vain juoksemista. Uskon, että isoin virheeni oli se, etten saanut harjoitusleirillä paikkaa Islandersin neljän parhaan sentterin joukosta. Tätä on vaikeaa arvioida, mutta seura teki kaikkensa päästäkseen minusta eroon. Oli epämiellyttävää, kun he raportoivat, että en matkannut farmijoukkueeseen. Jos minulle olisi sanottu, että minun täytyy totutella Pohjois-Amerikan pelityyliin AHL:ssä, olisin mennyt sinne, Kovar sanoi tshekkilehti Isportin haastattelussa.
– Se raha mitä minulle tarjottiin, niin heidän oli vain parempi peluuttaa nuoria pelaajia – ymmärrän sen. Mutta mietin vain, että miksi he edes hommasivat minut. Islanders ei halunnut minun pelaavan edes AHL:ssä – puhumattakaan NHL:ssä. Jos olisin saanut 10 miljoonan dollarin sopimuksen, he olisivat tehneet samalla tavalla, tshekkitähti jatkoi.
– En puhunut GM Lou Lamoriellon kanssa, mutta aluksi kaikki oli upeaa. Hän saapui etukäteen minua vastaan Islandersin tiloissa. He auttoivat minua ja perhettäni. Mutta yhtenä aamuna he vain pysäyttivät minut ja sanoivat, ettei minun tarvitse enää mennä harjoituksiin. Vietin kaksi viikkoa kotona. He eivät halunneet lähettää minua edes AHL:ään – heitä ei kiinnostanut se.
Kovar viime allekirjoitti viime viikolla koesopimuksen Anaheim Ducksin farmiseuran kanssa ja miehen alku on ollut hieno. Ensimmäiseen kahteen otteluun on syntynyt jo kaksi maalia.
LUE MYÖS:
- Tappara teki maalivahtihankinnan – tuttu kultaleijona haaviin!
- Mikä on Pelicansin muukalaislegioonan menestyksen salaisuus? Näin vastaa Sami Kapanen
- Jokerit: uusi maalivahti selvisi!
- MTV: Jokerit-pomolle riitti – ”Ei ole riittävä voittavalle tasolle”
- Hankkiiko Jokerit uuden maalivahdin? Näin vastaa Tomek Valtonen
- Tomek Valtoselta karu paljastus Jokereiden tilasta: ”Fakta on se…”
- Petteri Lindbohm avasi siirtoaan TPS:ään – kysymys Olli Jokisesta veti hiljaiseksi
- Petri Matikainen JYP-tähden pelottavasta loukkaantumisesta: ”Paareilla lähti sairaalaan”
- Jokerien tuska kasvaa – JYP ryösti pisteet kotiavauksesta
- Sveitsiläisseura vahvistuu – haaviin yli 600 NHL-ottelun mies
- Lähtö tuli – TPS:stä tuttu pelaaja vapaille markkinoille
- Aitio: Jokereiden ympärillä muhii nyt valtava siirto
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Urheilucast: Patrik Laine löytämässä uuden seuran NHL:stä – ”Kiinnostus molemminpuolista”
- Iso kaappaus Liigassa: Petteri Lindbohm löysi uuden seuran
- Urheilucast: Antti Pennasesta tulossa palkkakuningas – NHL-tarjous voi sotkea kaiken
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Jokereille jättimäinen takaisku – tähtihyökkääjä pitkään sivussa!
- Vapaille markkinoille putosi Liigasta tuttu pistetykki – sai lähtöpassit
- Benjamin Rautiainen: NHL-tilanne muuttui merkittävästi