Aleksandr Ovetshkin nousee NHL:n huimassa tilastossa – voi pyyhkäistä jo tällä kaudella Teemu Selänteen ohi

NHL:n viime vuosien kovimpiin maalitykkeihin lukeutunut Aleksandr Ovetshkin osoitti viime yönä jälleen taattua laatuaan nakuttamalla kesän 2014 Stanley Cup -loppuottelija New York Rangersin reppuun kaksi osumaa. Kummatkin syntyivät ylivoimalla.
Kun kesällä mestaruutta juhlinut venäläinen nosti uransa ylivoimaosumien määrän jo 232:een, nousi hän kaikkien aikojen tilastossa yhdeksänneksi yhdessä Dino Ciccarellin kanssa.
Maalilinko on kivunnut ansaitsemaansa seuraan, ja ilman suurempia yllätyksiä hän saattaa pyyhkäistä jo talvella esimerkiksi Teemu Selänteen ohi. Suomalaislegenda on tilastokolmonen 255 häkillään.
Kärjessä keikkuu Dave Andreychuk (274). Ovetshkinkin seuraavat päänahat ovat järjestyksessä sijoilla 6-8 Brendan Shanahan (237), Mario Lemieux (236) ja Marcel Dionne (234).
NY Rangers -ottelu oli Ovetshkinille samalla hänen uransa 122:s runkosarjapeli, jossa venäläinen on onnistunut maalaamaan kahdesti. Tällaisia otteluita hänellä on urallaan nyt jo 122 kappaletta, joka on 13:nneksi eniten koko sarjassa.
Tässä tilastossa kärki on kaikkien aikojen pelaaja Wayne Gretzky (189).
Wayne Gretzky holds the all-time record with 189 such contests. #NHLStats #NYRvsWSH
Washington voitti NY Rangersin yön pelissä jatkoajan jälkeen luvuin 4-3. Joukkueen kausi jatkuu viikonloppuna Florida Panthersia vastaan.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- SaiPa ryösti pakkovoiton Liiga-finaaleissa – lopussa tuli valtava takaisku
- Kari Jalosen luotsaama seura kiinnitti Leijonat-puolustajan – kohupelaaja lähtee
- Juuso Pärssinen allekirjoitti uuden NHL-sopimuksen!
- Mestaruus katkolla! Liigan viides finaaliottelu katsottavissa ilmaiseksi
- NHL:ssä päävalmentajavärväys – mestariluotsi sai uuden pestin
- Liiga-seura pelaajakaupoilla: haaviin Tapparan puolustaja!
- Maajoukkuemies lähtee Ilveksestä – uusi seura selvillä!
- Topi Rönnin sopimus revitty!
- Huh huh! Mikko Rantanen ja Roope Hintz tekivät uskomattoman NHL-ennätyksen
- Leijonille hurja haaste – tässä Kanadan NHL-tähtiä vilisevä hirmuryhmä MM-kisoihin!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!