Läpimurto NHL:ään? Kokenut leijonatähti avaa siirtonsa syyt: ”Olen jo 30-vuotias – haluan haastaa itseäni”
Leijonien kokenut Mikko Koskinen on uuden haasteen edessä, kun maalivahti aloittelee syksyään Edmonton Oilersin kanssa.
Huippuvahti on torjunut pitkään kovalla tasolla Euroopassa. Nyt edessä on kuitenkin uusi askel, kun hän yrittää tehdä läpimurtoa pienessä kaukalossa. Oilersin harjoitusleirillä ollut Koskinen pääsi sen kunniaksi heti kanadalaismedian piiritettäväksi.
– Päätin jo vuosi sitten kesällä, että haluan siirtyä NHL:ään. Edmonton on hyvä organisaatio, uskon, että täällä meillä on mahdollisuus voittaa jotain, Koskinen ynnää Oilersin sivuilla.
Ottaako konkari paineita NHL:stä? Koskinen virnistää olevansa liian vanha siihen.
– Olen jo 30-vuotias. Kyse on kokemuksista. Jääkiekko on hauska laji – yritän vain nauttia siitä, maalivahti summaa pieni virne kasvoillaan.
Torjuja pysäytteli kiekkoja Pietarin SKA:n maalilla neljän kauden ajan. Venäjän miljoonaruplat saivat jäädä, kun suomalainen teki vuoden ja 2,5 miljoonan dollarin sopimuksen Oilersin kanssa.
Koskinen kertoo suoraan, ettei KHL enää innostanut.
– Ehdin voittaa KHL:n kahdesti. Koin, ettei siellä ole enää haastetta minulle. Haluan haastaa itseäni ja tulla sitä kautta paremmaksi maalivahdiksi. Nyt aika oli oikea.
Oilersissa suomalainen jakaa vastuun Cam Talbotin kanssa. Kanadalainen on lähtökohtaisesti kiistaton ykkönen – vuoden nuorempi suomalainen haastaa taustalla.
– Haluan pelata paljon. Kuten myös Cam haluaa. Toivottavasti tuemme toisiamme – se auttaa myös joukkuetta, Koskinen ynnää.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leviääkö norovirus nyt olympiakylässä? Näin joukkueen ylilääkäri Maarit Valtonen vastasi SuomiKiekolle
- Vahvistus tuli: NHL:stä lähtöpassit saanut Juho Lammikko palaa tuttuun seuraan
- SuomiKiekon tiedot: Kaikki Naisleijonien pelaajat päässeet pois karanteenista!
- Norovirus levisi olympialaisissa – yksi joukkue eristetty!
- Nämä Liiga-pelaajat valittiin olympialaisiin – yhdellä maalla hurja edustus Suomesta
- NHL-superlupausta uhkasi 20 vuoden vankeustuomio – nyt syyttäjä teki ison ratkaisun
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!