NHL:n kaikkien aikojen dramaattisimmassa pelajaakaupassa mukana ollut muisteli tapahtunutta – luuli 30 vuoden takaista uutista aluksi vitsiksi!
Eilen, 9.elokuuta tuli kuluneeksi 30 vuotta jääkiekkomaailmaa vavisuttaneesta pelaajakaupasta, kun Edmonton Oilers myi Wayne Gretzyn Los Angeles Kingsiin.
Kingseihin lähtivät öljymiehistä myös Mike Krushelnyski ja Marty McSorley. Oilers puolestaan sai kaupassa Martin Gelinasin, Jimmy Carsonin, kolme ykköskierroksen varausoikeutta, sekä 15 miljoonaa dollaria.
Nyt kaupan aikohin vasta NHL-uransa alussa ollut Gelinas muisteli tapausta Calgary Heraldin haastattelussa.
Kings oli varannut kanadalaishyökkääjän ensimmäisellä kierroksella kesän 1988 NHL-draftissa ja 18-vuotias odotti innokkaana tulevaa NHL-kautta.
– Työskentelin tuolloin kiekkokoulussa ja odotin malttamattomana menoa Los Angelesiin. Uskoin, että minulla olisi hyvä mahdollisuus murtautua joukkueeseen, koska se ei tuohon aikaan ollut kovinkaan hyvä ja olin kuitenkin ykköskierroksen varaus, Gelinas muisteli.
Elokuun 9.päivänä 1988 hyökkääjälupaus söi kaikessa rauhassa lounastaan, kun hänelle kerrottiin pelaajakaupasta.
Gelinas luulii uutista aluksi vitsiksi, mutta kun paikalle alkoi saapua toimittajia pyytämään hänen kommenttejaan tapaukseen, oli hänen lopulta uskottava sen olevan totta.
Kanadalainen oli kaikkea muuta kuin innoissaan tapauksesta, koska halusi pelata NHL:ssä niin nopeasti kuin mahdollista, eikä pelipaikan saaminen neljä Stanley Cupia viiden edellisen vuoden aikana voittaneesta Oilersista vaikuttanut helpolta.
Lopulta kaikki kääntyi kuitenkin parhain päin myös Gelinasin kannalta.
Hän oli kaudella 1989-1990 mukana voittamassa uransa ainoaa – ja Edmontonin toistaiseksi viimeistä – Stanley Cupia.
Kanadalainen teki hienon uran taalaliigassa pelaten 1273 runkosarjaottelua, joissa summasi tehot 308+351=659.
Kiekkouransa hän päätti 2009 sveitsiläisseura SC Bernin riveissä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-superlupausta uhkasi 20 vuoden vankeustuomio – nyt syyttäjä teki ison ratkaisun
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Se oli siinä: Liigan pistetykille tyly kohtalo NHL:ssä
- Jääkiekkolegenda Pentti Lindegren on kuollut
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?