Liigasta tuttu ruotsalaisikoni savustettiin ulos KHL:stä – muistelee nyt tapahtumia: Sydämen vajaatoimintaa ei ollut
Kuva: Ilari Isotalo
Helsingin Jokerit saalisti kaudella 2009-2010 itselleen todella ison saaliin, kun Ruotsin pääsarjan kaikkien aikojen maalitykki Fredrik Bremberg saapui seuraan. Koejaksolla aloitettu yhteistyö päättyi onnellisesti, sillä hyökkääjä tehtaili 45 peliin maittavat 39 tehopistettä.
Sen kauden jälkeen Bremberg lähti takaisin Ruotsiin, missä hän lopulta päätti komean uransa vuonna 2014.
Mutta mikä toi miehen Suomeen? Alunperin hänen olisi pitänyt siirtyä KHL:ään, mutta tie sinne katkesi täysin yllättäen ja oudoin perustein.
Sopimus Atlantiin
Bremberg teki kesällä 2009 sopimuksen KHL-seura Atlantiin. Hän oli valmistautumassa alkavaan kauteen, kun joukkue pelasi viimeisiä harjoitusotteluita Riikassa. Bremberg kertoi tapahtumista ruotsinkieliselle Hockeynews-uutissivustolle. – Olimme Riikassa harjoistuskauden lopulla, ja ottelun jälkeen yksi seuran johtajista tuli minua vastaan ja sanoi ”Sinut vapautetaan”, pelaajaikoni muistelee. Ilmeisesti kyseessä oli erimiellisyyksiä pelaajan roolista. Seura halusi Brembergistä alempien ketjujen jokapaikanhöylää, mutta pelaaja itse halusi enemmän hyökkäysvastuuta. – Minusta tuntui, että heillä oli toinen suunnitelma minua varten. He halusivat eroon minusta.Sydämen vajaatoiminta
Brembergin sopimus purettiin ennen kauden alkua. Se oli seuralle helppoa, kun ruotsalaisessa todettiin sydämen vajaatoimintaa. Terveyshuoli oli tarpeeksi painava syy sopimuksen irtisanomiseen. Ruotsalainen oli ällistynyt. Hänellä ei omasta mielestään ollut mitään ongelmia kehonsa kanssa, joten tutkimuksen tulokset yllättivät hänet suuresti. – Yhtenä aamuna oveen koputettiin, ja minut vietiin sairaalaan sydäntutkimuksiin. He halusivat vain syyn, jotta lähtisin seurasta. Sopimuksen arvo liikkui yli miljoonassa dollarissa, eikä Bremberg saanut siitä penniäkään. Ura jatkui samana kesänä Suomessa. Atlant ei enää pelaa KHL:ssä. Se luopui toiminnastaan vuonna 2015 pahojen talousongelmien takia. Lähde: AftonbladetLUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suru-uutinen KHL:stä – entinen huippumaalivahti kuoli vain 39-vuotiaana
- Pittsburgh Penguins kiinnitti luottohyökkääjänsä – 14 miljoonan dollarin sopimus
- Ässät vahvistuu kanadalaisella maalitykillä – ”Hyökkäyssuuntaan taitava pelaaja”
- Juha-Pekka Hytönen teki yllätysliikkeen
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- NHL-kohupuolustaja: pikapotkut SHL:ssä
- Venäjä pysyy yhä ulkona MM-kisoista – näin IIHF perusteli
- Tärkeä jatkosopimus – Pelicans kiinnitti luottopuolustajansa
- Pelicans nappasi tehomiehen Ruotsista
- NHL-seura lähetti valmentajansa Venäjälle vahtimaan superlupaustaan – iso muutos
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Florida Panthers: sopimus uuden maalivahdin kanssa
- Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Urheilucast: Teemu Turusen eteen lyötiin ”täysin hävytön” tarjous – nämä Liiga-seurat kintereillä!
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Floridassa tapahtuu: Patrik Laine pelaa!
- Urheilucast: Jokerien Teemu Turusen palkasta paljastui hurja tieto – Kärpät jäi kakkoseksi
- Nuoret Leijonat: huipputulos!
- Tätäkö Patrik Laineen arvo nyt on? Karu tieto paljastui