Lähde: Jatkosopimus ei kiinnosta – yli 65 tehopisteen sensaatiohyökkääjä siirtyy vapaaksi agentiksi

NHL:ssä eletään hektistä aikaa, kun joukkueilla on enää yksi vuorokausi aikaa tehdä jatkosopimuksia vapautuvien pelaajien kanssa. Jos UFA-pelaaja (unrestricted free agent) ei tee jatkoa, hän vapautuu heinäkuussa muiden seurojen otettavaksi.
Näin on tapahtumassa myös Las Vegasissa. Ensimmäisenä kautenaan Stanley Cup -finaaleihin päässyt Vegas Golden Knights on kokemassa ison menetyksen. Sportsnetin NHL-sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedman on uutisoinut, ettei 66 tehopistettä viime kaudella tehnyt David Perron halua jatkaa ensi kaudella ritaripaidoissa.
Perronista on tulossa huomenna vapaa agentti, ja hänellä on mahdollisuus neuvotella muiden seurojen kanssa. 30-vuotias laituri on edustanut urallaan Vegasin lisäksi myös St.Louis Bluesia, Anaheim Ducksia, Edmonton Oilersia sekä Pittsburgh Penguinsia.
Perron kuului Vegasin sensaatiopelaajiin, kun myös hän teki uransa ennätyspisteet. Meno ei hyytynyt pudotuspeleissäkään, sillä hän paukutti 15 otteluun tehot 1+9.
Hyökkääjällä on hyvää syy pyytää isoa palkankorotusta. Viimeiset kaksi kautta hän on tienannut 3,7 miljoonaa dollaria vuodessa, joka on harvinaisen pieni summa näin tehokkaalle pelaajalle.
Vegasilla riittää päänvaivaa myös toisen tärkeän palasensa kanssa, kun hyökkääjä James Nealin sopimus on päättymässä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lehti: Tässä Jakub Vranan uusi joukkue!
- HIFK:n konkarihyökkääjä löysi uuden osoitteen!
- Aatos Koivu ällistyttää Pohjois-Amerikassa – NHL-superlupaukset jätettiin tylysti kakkoseksi!
- Raimo Helmisen SaiPa teki jälleen huiman tempun!
- Ennätystehot NHL:ssä – suomalainen jäämässä ilman sopimusta: ”Ei minkäänlaista kiinnostusta”
- Ilves kiinnitti NHL:ään varatun kanadalaishyökkääjän
- Pitsiturnaus avaa kiekkokauden – näin pelataan
- Liiga-seura teki järkälemäisen hankinnan
- NHL:n suomalaislupaus nousemassa isoon rooliin? ”Olisi ansainnut paikan jo viime kaudella”
- TPS-pomo: Veli-Matti Savinaisen saaminen Turkuun yllätti – ”Oli itse yhteydessä”
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa
- Tapparan MM-puolustajan sopimus purettu – loikkaa toiseen Liiga-seuraan!