Lähde: Jatkosopimus ei kiinnosta – yli 65 tehopisteen sensaatiohyökkääjä siirtyy vapaaksi agentiksi
NHL:ssä eletään hektistä aikaa, kun joukkueilla on enää yksi vuorokausi aikaa tehdä jatkosopimuksia vapautuvien pelaajien kanssa. Jos UFA-pelaaja (unrestricted free agent) ei tee jatkoa, hän vapautuu heinäkuussa muiden seurojen otettavaksi.
Näin on tapahtumassa myös Las Vegasissa. Ensimmäisenä kautenaan Stanley Cup -finaaleihin päässyt Vegas Golden Knights on kokemassa ison menetyksen. Sportsnetin NHL-sisäpiiritoimittaja Elliotte Friedman on uutisoinut, ettei 66 tehopistettä viime kaudella tehnyt David Perron halua jatkaa ensi kaudella ritaripaidoissa.
Perronista on tulossa huomenna vapaa agentti, ja hänellä on mahdollisuus neuvotella muiden seurojen kanssa. 30-vuotias laituri on edustanut urallaan Vegasin lisäksi myös St.Louis Bluesia, Anaheim Ducksia, Edmonton Oilersia sekä Pittsburgh Penguinsia.
Perron kuului Vegasin sensaatiopelaajiin, kun myös hän teki uransa ennätyspisteet. Meno ei hyytynyt pudotuspeleissäkään, sillä hän paukutti 15 otteluun tehot 1+9.
Hyökkääjällä on hyvää syy pyytää isoa palkankorotusta. Viimeiset kaksi kautta hän on tienannut 3,7 miljoonaa dollaria vuodessa, joka on harvinaisen pieni summa näin tehokkaalle pelaajalle.
Vegasilla riittää päänvaivaa myös toisen tärkeän palasensa kanssa, kun hyökkääjä James Nealin sopimus on päättymässä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Norovirus levisi olympialaisissa – yksi joukkue eristetty!
- Nämä Liiga-pelaajat valittiin olympialaisiin – yhdellä maalla hurja edustus Suomesta
- NHL-superlupausta uhkasi 20 vuoden vankeustuomio – nyt syyttäjä teki ison ratkaisun
- Artemi Panarilta paljastus Rangersista: ”En tiedä, pitäisikö minun sanoa tätä, mutta…”
- Patrik Laineen tilanteesta kutkuttava tieto! Montreal valmis kauppaamaan suomalaisen yhdellä ehdolla
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!