”Viime viikot ovat olleet vaikeita” – NHL:n suomalaispelaaja selviytyi yllättävästä mahdollisuudesta upeasti!
Kuten sivustomme taannoin kirjoitti, koki Columbus Blue Jackets -torjuja Joonas Korpisalo melkoisen draaman kaaren kamppailussa sensaatio Vegas Golden Knightsia vastaan.
Korpisalo torjui 37 kertaa ja valittiin ansaitusti ottelun ykköstähdeksi, kun Columbus voitti maalein 4-1. Flunssassa ollut ykkösvahti Sergei Bobrovski ei tuossa mittelössä pystynyt torjumaan, joten Korpisalo sai yllättävän mahdollisuuden maalilla.
Viime keväänä Leijonia Pariisin ja Kölnin MM-kaukaloissa edustaneelle suomalaistorjujalle onnistuminen tuli äärimmäisen hienoon paikkaan. Voitto oli NHL:ssä vasta kauden kuudes.
– Iso ottelu ja iso voitto joukkueelle ja tietysti myös minulle. Viime viikot ovat olleet vaikeita. Tuntuu kyllä hyvältä saada vihdoin voitto. Pystyin auttamaan joukkuetta. Tästä on hyvä jatkaa eteenpäin, huojentunut Korpisalo oli myöntänyt.
NHL:ssä 14 peliä pelanneen ja AHL:n puolella kahdeksassa ottelussa torjuneen veskarin otteet vakuuttivat myös päävalmentaja John Tortorellan.
– Joukkue tykkää pelata hänen edessään. Totta kai tässä on matkan varrella ollut vaikeuksia siellä täällä, mutta tänään hän oli heti alusta alkaen erittäin varma, luotsi puolestaan kiitteli.
Suomalainen on onnistumisensa ansainnut, ja se tuli loistavaan saumaan näytönpaikkojen ollessa vähissä. Esimerkiksi tammikuun puolenvälin jälkeen pelejä on kertynyt vyölle ylhäällä vain viisi.
Lähteet: NHL.com/fi, Fox Sports
LUE MYÖS:
- Jokerifaneilta kovaa hiillostusta – nyt puhuu Tomek Valtonen
- Jokereiden tappioputki venyy! Lukollakin tuskanhiki valuu jo niskassa
- NHL:ssä uutispommi! Anaheim ostamassa tähtensä sopimuksen ulos
- Tapparalle valtava menetys
- Paluu vanhaan seuraan? Patrik Laineelle nousi yllättävä vaihtoehto
- Nyt selvisi NHL:n tv-lähetysten suuri kysymys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- Nyt tuli yllättävä tieto: Liigasta tuttu suomalainen lopetti uransa 25-vuotiaana
- Carolina Hurricanes hankki MM-kultaa voittaneen ex-kärkivarauksen
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Urheilucastin väite: Patrik Laineen NHL-tilanne muuttui rajusti – nyt on vaikean ratkaisun paikka
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Urheilucast: NHL-pomo teki Benjamin Rautiaisen takia Tampereella jotain poikkeuksellista – nyt ei lupaa hyvää Tapparalle
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!
- Tässä ovat ensimmäisen Liiga-viikon topit ja flopit – Helsinkiin ja Tampereelle paksu nippu risuja