Suomalaistähti taas ilmiömäisessä liekissä – johdatti joukkueensa sensaatiomaiseen voittoon
Arizona Coyotesin suomalaismaalivahti Antti Raanta oli jälleen kovassa iskussa viime yön NHL-kierroksella.
Raanta torjui 19 laukausta ja päästi vain yhden maalin ja johdatti samalla Coyotesin lähes sensaatiomaiseen voittoon. Läntisen konferenssin jumbona ja koko liigan toiseksi viimeisenä oleva Coyotes haki vieraspisteet Tampa Bay Lightningilta 4–1-voitolla. Lightning johtaa itäistä konferenssia ja on koko liigassa kakkosena.
Coyotes on kuuden ottelun vieraskiertueella, jonka aloitti voitolla sarjajumbo Buffalosta. Kaksi edellistä peliä Carolinassa ja Floridassa Coyotes hävisi, mutta nyt tuli jättipotti.
– Pelasimme kaksi ensimmäistä erää hyvin, emmekä halunneet muuttaa mitään kolmanteen. Painoimme yhä kovaa päälle. On selvää, että 2–0-häviöllä oleva joukkue tulee lujaa päälle, joten meidän piti tehdä samaa. Saimme myrskyn hyvin hallittua, Raanta tuumaili Coyotesin twitter-tilillä julkaistussa haastattelussa.
Coyotes menetti pudotuspelimahdollisuutensa jo hyvissä ajoin syksyllä surkean alkukauden takia. Vuodenvaihteessa, sarjan ollessa tasan puolivälissä, Coyotes oli kerännyt 41 ottelusta vaivaiset 25 pistettä.
Tämän vuoden puolella kojoottilaumalta on kuitenkin nähty komea ryhtiliike. 35 ottelua ovat tuoneet 38 pistettä. Sallittakoon siis hypoteettinen leikittely. Jos Coyotes olisi pelannut samalla 1,09 pisteen ottelukeskiarvolla läpi kauden, se päätyisi 89 pisteeseen. Se ei aivan riittäisi pudotuspeleihin.
– Tämä oli meille todella iso juttu, hieno voitto. Pelasimme Floridassakin kaksi erää hyvin, mutta hävisimme. Tiesimme tämän pelin olevan iso haaste. Kaikki olivat todella keskittyneitä, sisällä pelissä. Samalla tavalla olemme pelanneet oikeastaan koko ajan tänä vuonna, Raanta mietiskeli.
Katso yksi Raannan viime yön huipputorjunnoista tästä linkistä.
Katso Raannan haastattelu alta.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Expressen: HIFK:sta tutun Luke Martinin ensi kauden osoite selvillä
- Jesse Puljujärvi trillerin ratkaisijana – pelasti joukkueensa kesälomalta
- IS: Jukka Jaloselta tyly ilmoitus Liiga-seuroille
- Urheilucast: Liiga-seuralle järkälemäinen vahvistus – ”Tässä teidän kärkihankinta”
- IS: Jukka Jalosen poika sai töitä Liigasta!
- Lari Heikkinen: uusi Liiga-seura!
- KalPalle jättimäinen menetys
- Urheilucast: Valtteri Puustinen jättää NHL:n – siirto yllättävään Liiga-seuraan vireillä
- Lähde: Ruotsalaiskonkari jättää Liigan – suuntaa yllättävään sarjaan!
- TPS hyvästeli nuorten maajoukkuepuolustajan – tässä tuleva Liiga-seura?
- Aleksander Barkov: se oli siinä
- Urheilucast: Valtteri Puustinen jättää NHL:n – siirto yllättävään Liiga-seuraan vireillä
- Urheilucast: Tappara teki kovan ryöstön Raimo Helmisen SaiPasta!
- Urheilucast: Jokerit teki kaappauksen Tapparasta – haaviin mestarihyökkääjä!
- Lehti: Tappara on naaraamassa hirmuvahvistuksen?
- Kärpissä ovi käy – neljä pelaajaa ulos!
- IL: Tässä Anrei Hakulisen ensi kauden seura!
- Urheilucast: Ei pelkästään Harri Pesonen – JYP hieroo myös toista siirtopommia!
- Nyt jysähti – IS: Harri Pesonen palaa Liigaan!
- IL: Jokerit ja TPS jäivät nuolemaan näppejään – suomalaishyökkääjä siirtymässä Pohjois-Amerikasta HIFK:hon!