Liigasta tuttu järkälepuolustaja muisteli ensikohtaamista Sidney Crosbyn kanssa: ”Kuin puskisin tiiliseinää”
Pitkän NHL-uran yhdysvaltalaispuolustaja Hal Gill joutui kaudella 2005-06 kohtaamaan uuden ajan ihmeen, kun uudeksi Wayne Gretzkyksi nimetty, Pittsburgh Penguinsin vuoden 2005 ykkösvaraus Sidney Crosby tuli maailman parhaaseen kiekkoliigaan.
Gill, joka pelasi työsulkukaudella 2004-05 Rauman Lukossa, muisteli ensimmäistä peliään Crosbya vastaan The Players Tribunen kirjoituksessaan. Tarina ei suoranaisesti mairittele jenkkijättiläistä.
– Ensimmäisessä vaihdossa saan hänet kulmaan ja nojaan hänen, eikä hän liiku. On kuin puskisin tiiliseinää. Sitten hän lipsahtaa minulta ja hän on poissa. Yritin samaa uudelleen, uudelleen ja uudelleen. Jossain vaiheessa toista erää tajusin, että juuri tätä hän haluaa minun tekevän. Hän haluaa minun nojaavan häneen, jotta hän voi livahtaa pois. Hän haluaa minun yrittävän pelotella häntä, koska häntä ei voi pelotella. Hän on liian vahva, Gill kuvailee.
– Seuraavassa vaihdossa menen jäälle ja ajattelen, ”okei, pakotan hänet joka kerta rystylle”. Tätä minä tein pelaajille, joita en pystynyt hoitamaan koska jokainen on rystyllä heikompi. Se tekee syöttämisen vaikeammaksi. Mutta Sid antoi tarkkoja 9-12 metrin rystysyöttöjä. Ihan kuin hän pelaisi jotain toista lajia.
Vasta siirryttyään Pittsburgh Penguinsin riveihin 2007 Gill tajusi Crosbyn hyvyyden.
– Näin hänen työmoraalinsa, hänen johtamistaitonsa ja hänen palonsa lajia kohtaan – kukaan ei rakasta jääkiekkoa enemmän kuin Sid. Ja näin hänen taitonsa läheltä. Hänen pelinäkemys, nopeus ja kyllä, hänen säärensä ovat kuin puunrungot. Näin, että miksi en pystynyt liikuttamaan häntä jäällä.
Loppu hyvin, kaikki hyvin. Keväällä 2009 Crosby ja Gill juhlivat yhdessä Stanley Cupin voittoa. Detroit Red Wings kaatui finaalisarjan seitsemännessä ottelussa lukemin 2-1.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-seuran saippuooppera: Tähtipelaajat riitautuivat – ”Surkea työmoraali”
- Näkökulma: Vaasan Sport teki itsestään naurunalaisen – ja se oli aivan oikein
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Vaasan Sportilta karu tiedote: ”Tämä kausi on mennyt pieleen”
- Nyt se on varmaa! Leo Komarovin ura jatkuu
- Jarmo Kekäläinen putsaa pöytää: jakoi ensimmäiset potkut Buffalossa
- HPK valotti viimein Kristian Vesalaisen tilannetta
- SaiPan hirmuputki venyy ja paukkuu! Ilveksen työmyyrä tykitti hattutempun
- JYP: iso jatkosopimusuutinen!
- Iso sopimusuutinen! Tähtivahti Patrik Bartosak jatkaa uraansa Liigassa
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- Toimittaja: Kiekko-Espoo teki valintansa – tässä ensi kauden päävalmentaja!