TPS:n ”vahvistus” sai somekansan raivon partaalle – TS: Toimitusjohtaja: ”Onnistuimme erinomaisesti”
Kuva: Juha Tamminen
TPS:n tällä viikolla julkistama erikoinen olutmainos on joutunut viranomaistutkintaan, uutisoi Turun Sanomat.
TPS tiedotti aiemmin viikolla, että he julkistavat tiistaina kello 18 aikaan illalla kaksi uutta vahvistusta. Monet odottivat kahta uutta pelaajahankintaa, mutta näin ei käynyt. Ensin seura julkisti hyökkääjä Oula Palveen sopimuksen, mutta tämän jälkeen toisena ”vahvistuksena” TPS esitteli Karjala-oluen, joka on maaliskuusta lähtien saatavilla myös TPS:n logolla ja väreillä varustettuna.
– Tällainen mainostaminen menee harmaalle alueelle, kertoi Lounais-Suomen aluehallintoviraston alkoholiylitarkastaja Heikki Mäki Turun Sanomien haastattelussa.
Kyseinen mainos herätti TPS:n faneissa paljon vihaa. Moni tunsi olonsa petetyksi, kun oletusarvona oli se, että joukkueeseen liittyisi kaksi uutta pelaajaa. TPS:n toimitusjohtaja Mika Eskolan mukaan kaikki meni kuitenkin suunnitelmien mukaisesti.
– Ei tämä ollut mikään vahinko. Tämä meni odotetulla tavalla ja aiheutti sen reaktion, jonka me tiesimme tulevan.
– Näistä voi olla montaa mieltä, mutta minusta tämä oli rohkea, yllätyksellinen ja tunteita herättävä mainos, joka aiheutti keskustelua. Onnistuimme erinomaisesti, Eskola kertoi.
Voit katsoa TPS:n toisen ”vahvistuksen” esittelyvideon alta.
Lähde: Turun Sanomat
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- TSN: Marc-Andre Fleurystä tipahti hurja NHL-siirtohuhu!
- Jesperi Kotkaniemi oltiin lähellä kaupata NHL:ssä – ”Tarjous oli pöydällä”
- Spengler Cup 2025
- SaiPa julkisti isoja sopimusuutisia – teki kovan kiinnityksen!
- NHL:n floppiseura reagoi: valmentajapotkut
- Mikael Granlund: hirmuvire!
- IL: Kasimir Kaskisuo siirtyy Suomeen – tässä uusi osoite!
- Carolina Hurricanes: kaksi kärkimiestä pitkään sivussa
- Pelicansista lähteneen ulkomaalaisvahvistuksen uusi osoite selvillä
- Yli tuhannen NHL-ottelun konkari palasi eläkkeeltä tositoimiin – joutuu heti pitkälle sairauslomalle
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- Toimittaja: Kiekko-Espoo teki valintansa – tässä ensi kauden päävalmentaja!